top of page

Udržitelnost by se neměla stát závodem mezi firmami, základem je spolupráce


Průmysl představuje tvrdé jádro evropské ekonomiky a kvůli dopadům na životní prostředí je v centru snah o minimalizaci uhlíkové stopy. Důležitou roli v tomto úsilí mají hráči na poli průmyslových nemovitostí. K udržitelným řešením jsou přitom motivováni nejen regulacemi, ale zejména poptávkou klientů. "Průmyslové nemovitosti jsou oproti jiným realitním sektorům unikátní, protože máme své nájemce, a tak jako my chceme dekarbonizovat naše portfolio, oni chtějí dekarbonizovat svůj provoz. Výsledkem je spolupráce, která vše posouvá dopředu" řekl v livestreamu Trendy v udržitelnosti ESG manažer investiční společnosti Accolade Mirosław Gromek.

 

Udržitelnost by podle něj neměla být pojímána jako závod mezi firmami o to, která bude zelenější, protože tu jde o společný cíl týkající se všech. "Bojujeme s možnou změnou klimatu a s negativními dopady, které bude mít nejen na společnost, ale i na podnikání. Proto je třeba jednat, a na tom bychom měli spolupracovat," myslí si Gromek. Prioritu dnes mají kroky směřující ke zmírňování klimatické změny, například zavádění technologií snižujících emise skleníkových plynů. I u průmyslových nemovitostí je to nejdůležitější část celé agendy ESG, uvedl manažere Accolade.

Přestože průmyslové nemovitosti mohou být opravdu velké - s plochou třeba až 180 tisíc metrů čtverečních, postavit je v zeleném provedení není podle Gromka tak těžké ani zvlášť drahé. Problém býval spíše v tom, že do konce minulé dekády neexistovala transparentní definice toho, jak má zelený sklad nebo zelená tovární hala vypadat. Nápravu přinesla evropská taxonomie, tedy výčet udržitelných aktivit, z níž se dá charakteristika odvodit. "Řekněme, že zelená průmyslová budova má opravdu dobrou energetickou účinnost a inteligentní měření pro sběr dat týkajících se spotřeby energií a vody. Stavba musí být také klimaticky odolná, což znamená, že je třeba ověřit potenciální klimatická rizika, která by mohla ovlivnit její fungování," nastínil Gromek.


Developerům i investorům pomáhají v nastavování parametrů udržitelnosti také certifikace. V Accolade se stal standardem pro všechny nové projekty BREEAM. "Vytvořili jsme si v rámci této certifikace soubor klíčových požadavků, jejichž splnění při výstavbě požadujeme po generálních dodavatelích, protože je považujeme za odpovídající naší ESG strategii a užitečné pro klasifikaci budovy v souladu s taxonomií, což je mimo jiné výhodné i z hlediska financování projektů," uvedl Gromek.


Opravdu velký je dnes ale i již zmíněný zájem klientů, kteří mívají velmi jasné požadavky. "Například jeden z nájemců, s nímž jsme nedávno podepsali smlouvu, a chystáme se pro něj realizovat projekt, to formuloval následovně: nechce ve svých prostorách vůbec využívat energii z fosilních paliv, pouze tepelná čerpadla, na střeše si přeje solární elektrárnu o špičkovém výkonu jeden megawatt-peak s možností rozšíření, budova má mít certifikaci BREEAM... To je pak skvělá spolupráce," přiblížil ESG manažer Accolade.


V neposlední řadě tlačí segment průmyslových nemovitostí k udržitelnosti vlna regulací. Asi nejvíce skloňovaná je dnes evropská směrnice CSRD, které firmám podle velikosti postupně ukládá vydávat zprávy o udržitelnosti. "Brzy také budeme povinni provádět nefinanční výkaznictví v souladu se směrnicí CSRD. Mohli bychom to udělat hned, ale nejdříve se chceme řádně připravit. Samo reportování je jedna věc, ale druhá věc je, co reportujete. Na to se nyní zaměřujeme, musíme nachystat postup dekarbonizace. To je ta nejdůležitější část i v rámci CSRD," uvedl Gromek. Nejde jen o informaci pro zainteresované strany, jaká opatření firma aktuálně dělá pro zmírnění změny klimatu v souladu s Pařížskou dohodou. Součástí reportu by měl být i plán do budoucna, jeho očekávané náklady i dopady všech kroků na vlastní podnikání. "To nemůžete udělat přes noc, v případě nemovitostního portfolia je to složitý proces," zhodnotil Gromek.

 

Které další regulace jsou pro průmyslové nemovitosti zásadní? K čemu je firmě jako Accolade užitečný rámec zeleného financování? Jak z udržitelné transformace nemít těžkou hlavu? Sledujete celý rozhovor s Mirosławem Gromkem.



 

Comments


bottom of page