Udržitelná transformace vyžaduje rozsáhlé investice. Převážnou většinu měli nést na bedrech soukromníci, počítá se rovněž s významnou účastí veřejných rozpočtů. Zajímavou alternativou ale mohou být i takzvané PPP projekty, které stojí na partnerství veřejného a soukromého sektoru. V principu jde o to, že soukromý investor vybuduje na své náklady veřejný projekt, který po stanovenou dobu i provozuje, a stát mu za to průběžně platí. "Obecně se soudí, že to je dobrá cesta jak dodávat udržitelné projekty, protože když finacující banky a fondy i realizační firmy ví, že budou něco pět let stavět a následně 20 – 30 let provozovat, tak jsou velmi motivovány dělat projekty tak, aby splňovaly mj. různá kritéria udržitelnosti," řekl v živém streamu Trendy v udržitelnosti expert advokátní kanceláře White & Case David Wilhelm.
Obecně má podle něj partnerství soukromého a veřejného sektoru dvě základní výhody. Na první pohled je to financování, které na počátku zajistí soukromý investor, což může ulevit často napjatým veřejným rozpočtům. Hlavní předností je ale expertíza v daném typu projektu, kterou má privátní partner obyvkle mnohokrát otestovanou v různých zemích a v různých podmínkách. "Pokud je správně motivován a zadávací řízení to umožňuje, tak dokáže přinést nejvhodnější řešení opřené o naakumulovanou zkušenost," shrnul David Wilhelm.
V Evropě se za poslední tři dekády uskutečnily stovky PPP projektů, v Česku spěje úspěšně k dokončení teprve první větší, a to část dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. "Tento projekt velmi dobře pokračuje a věříme, že na konci roku bude zcela hotov," uvedl zástupce kanceláře, která v tomto případě poskytovala státu poradenství. První pokusy o PPP v Česku z devadesátých let podle něj neuspěly zejména proto, že jejich příprava a zadání zdaleka neodpovídala nezbytným standardům.
Pro rozvinutí partnerství soukromého a veřejného sektoru je obecně nezbytná stabilita a předvídatelnost právního řádu a institucí v dané zemi, aby měl investor jistotu, že pokud svou práci odvede správně, dostane za ni řádně zaplaceno. Zároveň musí být nachystány vhodné projekty, které mají dostatečnou velikost a dává smysl je touto formou realizovat. Pro úspěch konkrétního PPP projektu je pak zásadní jeho příprava, která je poměrně dlouhá a náročná. "Musí se dělat takzvaná studie proveditelnosti, kdy vlastně testujete spoustu parametrů a možných variant řešení. Propočítává se to, nastavuje se finanční model. Provádíte testování trhem, kdy oslovujete potenciální účastníky. Bavíme se o desítkách, potenciálně stovkách stavebních firem, bank, investorů, fondů, kterých se ptáte na zpětnou vazbu. Jinými slovy vy už vlastně předtím, než projekt zadáváte, máte poměrně dobrou představu o tom, co trh považuje za vhodné řešení a jestli i vám takové řešení přináší hodnotu za peníze," popsal David Wilhelm.
Následně je důležitý výběr transakčního poradce. "Když je na straně státu zkušený poradce, je to rozhodně benefit nebo spíše nutnost, protože by bylo naivní si myslet, že zahraniční hráči, kteří tu budou investovat částky v řádech miliard eur, nebudou zastoupeni obdobně schopnými odborníky" uvedl Wilhelm. Zároveň zdůraznil, že při hledání partnerů pro PPP projekty země o zmíněnou soukromou zkušenost a finance soutěží mezi sebou. Investoři si přitom obezřetně vybírají, do které projektu se zapojí. Proto je třeba v celém procesu držet mezinárodní tržní standard, v Česku tak oblíbené hledání vlastních cest nemá moc šanci na úspěch. "Může se zdát, že zdlouhavá příprava projekt zbytečně protahuje, ale pokud je provedena správně v postupných krocích, které jsou optimálně nafázovány, v zásadě nevyhnutelně směřuje k výběru dobrého koncesionáře, tedy soukromého partnera v rámci PPP," shrnul David Wilhelm.
V Evropě se formou PPP finacují vedle dálnic například letiště a další dopravní infrastruktura, nemocnice, nebo různé formy bydlení jako studentské koleje, startovací byty nebo pečovatelské domy. Nejde o univerzální metodu, ale určitě je podle Davida Wilhelma dobré si v ní budovat zkušenost a rozvíjet ji, protože je v řadě případů výhodná. V éře udržitelné transformace to může platit dvojnásob.
Kde je v Česku prostor pro partnerství soukromého a veřejného sektoru, jež může prospět udržitelnosti? V čem spočívají hlavní výhody pro investory? Co je ukázkový projekt pro experta právní kanceláře White & Case? Sledujte celý rozhovor s Davidem Wilhelmem.
Comments