top of page

Peníze do udržitelnosti tečou ve velkém i v Česku

Řada finančních institucí v Česku se již může pochlubit investicemi do udržitelných projektů, a to v různorodých oblastech. Které zajímavé investorské zelené počiny mohou inspirovat ostatní?

 

Společensky odpovědné investování (SRI) neboli investování do firem, které dodržují základní myšlenky společenské odpovědnosti a kladou důraz na oblast ESG, je na vzestupu. „SRI investice jsou více zastoupeny na finančních trzích v západní Evropě, ale i v České republice může investor do těchto fondů investovat,“ uvedla pro Český finanční a účetní časopis Martina Prskavcová, odborná asistentka z Katedry podnikové ekonomiky na Hospodářské fakultě Technické univerzity v Liberci. Společensky odpovědnému investování se dlouhodobě věnují ty největší světové finanční domy. „Odpovědné investování podporuje silná poptávka investorů, celosvětový tlak na udržitelnost i vládní programy udržitelného rozvoje. Očekáváme, že silný růst bude pokračovat i v nadcházejících letech,“ uvádí světový správce aktiv Goldman Sachs. Ten nabízí například udržitelný akciový fond Goldman Sachs Sustainable Equity, který investuje do akcií zavedených společností napříč světovými regiony a sektory. U jednotlivých firem zkoumá dodržování ESG kritérií a následně vybírá ty nejkvalitnější do svého portfolia.


Jak zmiňuje online investiční platforma Portu, ESG investování může být dokonce výnosnější než to klasické. „Studií na toto téma existuje celá řada a jejich výsledky jsou shrnuty například ve velké metaanalýze, na které se podílela i newyorská univerzita. Tato analýza ukazuje, že 59 % studií provedených na téma návratnosti ESG investic zjistilo, že udržitelné investice měly stejné nebo lepší výnosy než investice tradiční. V delším časovém horizontu se totiž díky iniciativě v oblasti životního prostředí, sociální odpovědnosti a v oblasti řízení zlepšuje finanční výkonnost. Pouze ve 14 % se prokázal negativní efekt zahrnutí ESG faktorů do investování,“ uvádí Portu. Jak ukazuje praxe na trhu, investice s pozitivním dopadem mohou mít různorodé podoby. Ať už jde o podporu udržitelné výstavby, zelených dluhopisů, nebo důraz na elektromobilitu. Jakými projekty finanční instituce v Česku inspirují?


Komerční banka: Udržitelná výstavba

Komerční banka financuje projekt výstavby průmyslové haly společnosti Accolade o rozloze 60 tisíc metrů čtverečních koncipované podle nejpřísnějších požadavků na udržitelnost. Úvěr ve výši 425 milionů eur, tedy zhruba 1 miliardy korun, je podle jednotného rámce Taxonomie Evropské unie pro hodnocení udržitelných ekonomických aktivit klasifikován jako zelený úvěr a po dokončení tato stavba aspiruje na BREEAM certifikaci, stupeň Outstanding. Při výstavbě a následném provozu haly v projektu Cheb East jsou využity materiály a technologie, které minimalizují environmentální dopad. Samozřejmostí je instalace fotovoltaických panelů, systému pro využití šedé vody a další inovace.


Uniqa: Zelený dluhopis

UNIQA pojišťovna letos investovala v souladu s koncernovou ESG/udržitelnou investiční strategií 120 milionů korun do zeleného dluhopisu, jehož výnosy jsou emitentem použity k financování udržitelných ESG projektů. Privátní emisi vydala Barclays Bank PLC se sídlem v Londýně. Dluhopis splnil kritéria pro certifikaci Climate Bonds Standard Board iniciativy Climate Bonds Initiative a byla to jedna z prvních korunových příležitostí na trhu.


ČSOB: Budoucnost ve startupech

K bance ČSOB již neodmyslitelně patří akcelerační program pro začínající podnikatele Start it @ČSOB, který podporuje inovativní podnikatele se schopností dovést projekt do úspěšného konce. Právě v rámci něj uspěl udržitelný projekt Green0meter, jehož vizí je za pomoci dat a umělé inteligence pomáhat podnikům s jejich udržitelnou tranzicí. V červnu 2023 založila mateřská skupina KBC spolu s Green0meter společný podnik Digital & Legal, který firemním klientům ČSOB přináší digitální, plně individualizované a profesionální poradenství v oblasti udržitelnosti v kombinaci s vhodnými možnostmi financování.


UniCredit Bank: Výhodný úvěr pro ČEZ

UniCredit Bank nabídla v návaznosti na svůj závazek podporovat udržitelný rozvoj a ESG aktivity energetické Skupině ČEZ výhodnou úvěrovou linku v objemu 7,5 miliardy korun pro další investice s úrokem, který je přímo navázaný na ESG rating. Pokud si tedy v příštích letech zlepší svůj ESG rating, získá při čerpání výhodnější úrokovou sazbu, v případě zhoršení mu naopak úroky poskočí nahoru. Pro společnost ČEZ, která se v posledních letech v ESG ratingu posunula mezi top 15 % firem světa, se jedná o vůbec první úvěr navázaný na ESG rating.


Moneta Money Bank: Sto milionů na elektromobily

Během roku 2023 investovala Skupina MONETA do udržitelnosti částku přesahující 226 milionů korun. Největší část, přes 96 milionů, banka investovala do nákupu nových elektromobilů. Konkrétně šlo o nákup dobíjecích wallboxů pro elektromobily a posílení flotily o další elektrovozy. V současné době je již každé druhé auto v Monetě poháněné elektřinou. Moneta také investovala do tzv. zelených certifikací energií a více než 78 milionů korun investovala do svých zabezpečení a kybernetické bezpečnosti.


Česká spořitelna: Zvýhodněné financování pro sociální podniky

Česká spořitelna na základě dohody s Evropským investičním fondem (EIF) zpřístupní firmám v následujících dvou letech 348 milionů korun. Sociální podniky budou moci čerpat investiční úvěry, provozní úvěry a také kontokorenty až do výše 44 milionů korun. To je více než trojnásobek původního limitu. Minimální výše úvěru je 500 tisíc korun. EIF bude se spořitelnou sdílet úvěrová rizika do výše 80 %. Díky tomu nebude od sociálních podniků vyžadováno žádné další zajištění. Navíc získají i úrokové zvýhodnění – roční úroková sazba bude snížena nejméně o 0,15 % oproti obvyklé úrokové sazbě. V případě investičních úvěrů budou klienti moci požádat o odklad splátek až o 12 měsíců. Zároveň bude možné využívat úvěry se zárukou EIF i ke zpětnému proplácení nákladů na investice, které klient uhradil z vlastních prostředků v průběhu 6 měsíců před uzavřením úvěrové smlouvy. Zvýhodněné úvěry se zárukou EIF budou moci sociální podniky od České spořitelny získat do 20. prosince 2025.


Amundi: Odpovědné investování

Hned několik možností investic do fondů, které se specializují na témata spojená s fenoménem ESG, nabízí investiční společnost Amundi. Například Fond Multi-Asset Sustainable Future kombinuje jak dluhopisy, tak akcie s důrazem na nízké kolísání investice. Výběr investic je postaven na důkladné analýze nejen finančních ukazatelů, ale i přísných kritérií ESG – hodnocení dopadů na životní prostředí, společenských dopadů a dopadů z hlediska řízení společnosti. Tematický fond CPR Food for Generation investuje do akcií společností, které jsou součástí potravinového ekosystému od farmářů přes dopravce až po restaurace. Unikátní akciový fond KBI Water Fund pak nabízí možnost investovat do akcií společností ze sektorů vodního hospodářství – infrastruktury, služeb a technologií. Společností, které řeší problémy s dodávkami, nedostatkem nebo znečištěním vody. Zajímavost budí také podfond AF Global Ecology ESG, který usiluje o zhodnocení kapitálu ve střednědobém až dlouhodobém horizontu investováním především do diverzifikovaného portfolia akcií a s akciemi spojených nástrojů vydaných společnostmi na celém světě, které vyrábějí produkty nebo technologie šetrné k životnímu prostředí nebo které přispívají k rozvoji čistějšího a zdravějšího prostředí.

Comments


bottom of page