top of page

Norové dál bedlivě střeží udržitelnost a etiku svých investic

  • cover-story
  • 13. 5.
  • Minut čtení: 3

Norský investiční fond, do nějž směřují příjmy z prodeje norských fosilních paliv a který platí za největší státní fond svého druhu na světě, provedl velkou etickou inventuru svých aktiv. Jen v posledním týdnu se správci fondu zbavili podílů v několika společnostech, na jejichž podnikání shledali poklesky v oblasti udržitelnosti a etiky, které nejsou slučitelné s pravidly fungování fondu.

Norové dál bedlivě střeží udržitelnost a etiku svých investic

Ilustrace vytvořena pomocí AI (ChatGPT )


Ačkoli po inaugurační výzvě Donalda Trumpa „Drill, baby drill“ se mohlo zdát, že investice do těžby fosilních paliv čeká zlatý věk a žádné území nebude před kořistnickými nájezdy v bezpečí, pro správce největšího investičního fondu světa to není atraktivní vize.


Norský státní investiční fond, který spravuje aktiva ve výši téměř 2 bilionů dolarů, se k etickým investicím zavázal již více než před dvěma dekádami. V roce 2003 přijal norský parlament etická pravidla pro investice fondu, o rok později byla ustavena vládní Rada pro etiku, která se zabývá dlouhodobou inspekcí fungování investičních cílů fondu. Samotná obsluha fondu spadá na bedra společnosti Norges Bank Investment Management (NBIM).


Na základě zpráv z posledních dní lze usuzovat, že investiční politika fondu se nemění. Správce fondu například zahájil jednání o možné divestici s těžebními společnostmi Rio Tinto a South32 kvůli jejich účasti v konsorciu Mineração Rio do Norte, které provozuje důl na těžbu bauxitu v amazonském deštném pralese. Tento krok navazuje na doporučení Rady pro etiku, které znělo ihned prodat. Fond vlastní 2,5 procenta v Rio Tinto a 2,6 procenta v South32.


Rovnou k prodeji aktiv NBIM přistoupil v další ožehavé věci, kterou je podezření na dlouhodobou systematickou korupci v mexické státní ropné společnosti Pemex. Vyšetřování vedené Radou pro etiku „odhalilo, že společnost Pemex může být spojena s četnými obviněními nebo podezřeními z korupce v Mexiku v období 2004-2023.“ Značný počet zaměstnanců společnosti, včetně bývalých manažerů, podle nálezů rady přijal úplatky v několika různých případech. Fond se proto zbavil všech svých investic s pevným výnosem v Pemexu.


V neděli pak Norové přistoupili k dalšímu velmi srozumitelnému kroku, když oznámili, že fond prodal všechny akcie izraelské společnosti Paz Retail and Energy, a to proto, že společnost vlastní a provozuje infrastrukturu dodávající pohonné hmoty do izraelských osad na Západním břehu Jordánu.


Tento odprodej akcií Paz vychází ze v srpnu zpřísněného výkladu norem pro podniky, které pomáhají izraelským operacím na okupovaných palestinských územích. Správce fondu ostatně reaguje také na sílící kampaň v Norsku, která požaduje, aby se fond zcela zbavil všech izraelských aktiv. Již dříve fond vystoupil z majetkové struktury izraelské telekomunikační společnosti Bezeq. Podle vlastních údajů držel fond na konci roku 2024 izraelské akcie v hodnotě 2,1 miliardy dolarů v 65 společnostech upsaných na burze v Tel Avivu. Norský odborový svaz LO volá po úplném hospodářském bojkotu Izraele.


Energetický sektor však správci norských miliard nezásobují jen špatnými zprávami. Tu dobrou zaslali na adresu německé RWE, z níž sejmuli cejch špinavce. Firma byla v roce 2020 spolu s Glencore, Anglo American, Sasol a AGL Energy vyřazena z potenciálních investičních cílů kvůli těžbě a využívání uhlí. Německá společnost ale v roce 2022 aktualizovala své závazky odchodu z uhlí a ukončení výroby elektřiny z hnědého uhlí k roku 2030. Norský fond ocenil tuto snahu a RWE je tak z hlediska Norů opět „v dobré společnosti“.


Norský fond vlastní podíly v devíti tisících obchodovaných společnostech po celém světě, a drží tak 1,5 procenta všech globálně kótovaných akcií. V investičním světě je považován za lídra v oblasti životního prostředí, sociální oblasti a firemní správy a řízení. Více než polovinu spravované hodnoty představuje zhodnocení dosavadních investic.

 

 

Comments


bottom of page