Klimatická ambasadorka Dominika Gryczová: V klimatické osvětě je důležité nestrašit, ale inspirovat
- 21. 5.
- Minut čtení: 2
Vystudovaná politoložka Dominika Gryczová se o roli české ambasadorky Evropského klimatického paktu (ECP) ucházela bez většího očekávání. Po zjištění, jak dobře komunita funguje, ji účast na projektech nadchla a těší se na další. „Šla jsem do toho naslepo, teď plánuji větší projekty,“ říká žena, která se pravidelně účastní akce Ukliďme Česko.
Evropský klimatický pakt je hnutí, které spustila Evropská komise. Do něj zapojení lidé se aktivně podílí na budování čistší a odolnější Evropy s konečným cílem dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Každá země EU má vlastní ambasadory paktu, kteří tuto roli plní dobrovolně. Část těch českých představujeme formou anketních rozhovorů.
Splnila vaše účast v tomto programu vaše prvotní očekávání? Bylo s rolí ambasadorky spojeno něco, co vás překvapilo?
Přiznávám, že jsem o ambasadorství v Evropském klimatickém paktu jako takovém nejdřív neměla vůbec žádnou představu, šla jsem do toho hodně naslepo. To se však brzy změnilo a velkou zásluhu na tom měly ženy z Na mysli (tuzemský koordinátor ambasadorů ECP – pozn. red.), které poskytují skvělou podporu a dělají takového prostředníka mezi Klimatickým paktem a námi ambasadory. Mile mě překvapilo množství webinářů a takzvané Community talks, které pokrývají celou škálu zajímavých témat z oblasti klimatu a které umožňují propojit se s ostatními ambasadory ze všech zemí EU.
Co považujete za svůj úspěch v roli ambasadorky?
Pro mě bylo obrovským úspěchem už to, že jsem byla do ambasadorství vybrána. Je to taková odměna za všechnu energii, kterou člověk vložil do předchozích eko-aktivit. Dokonce jsem si osvědčení vytiskla, zalaminovala a mám ho vystavené doma u pracovního stolu jako takovou motivaci. Loni jsem v rámci ambasadorství udělala několik přednášek na udržitelná témata, které byly součástí akcí organizace Na mysli. Na to jsem dost pyšná a začalo mě to začalo bavit. Mám v plánu dva větší projekty, které pokud se podaří, posunou mé snahy ještě o úroveň dál.
Co je podle vás aktuálně nejpalčivější téma v oblasti udržitelnosti?
Pokud si otevřeme zprávy, najdeme jich desítky a je to pořádně depresivní čtení. Já si myslím, že nejdůležitější v této chvíli je změnit povědomí široké veřejnosti o tom, jaké jsou výhody udržitelnosti a proč je potřeba změnit celý nynější systém a nastavení běžné konzumní společnosti. Nestrašit, spíše inspirovat a ukázat, že co je udržitelné, je zdravé jak pro nás, tak i pro naši planetu. A hlavně, že klimatičtí vědci tu nejsou pro to, aby nám něco „prodali“, ale aby nás včas varovali a pomohli nám problémy řešit, což by si ostatně měla uvědomit i většina politiků.
Komentáře