top of page

Digitalizací na pomoc menším firmám

Naší hlavní motivací pro vývoj digitálních produktů v oblasti ESG byl záměr přinést udržitelnost i malým a středním podnikům. Pro ty je to téma často špatně uchopitelné, říká Dan Heuer, šéf konzultační společnosti Fair Venture.

 

V našem novém seriálu Tržiště inspirací oslovujeme Tváře udržitelnosti s prosbou, aby se s námi podělily o výjimečný udržitelný projekt jejich firmy či instituce a/nebo o zajímavou iniciativu ze zahraničí. Smyslem je dál rozšiřovat paletu příkladů dobré praxe a inspirovat všechny, kdo chtějí udržitelnost posouvat vpřed. 


Na jaký projekt vaší společnosti z oblasti udržitelnosti jste obzvlášť hrdí a proč?

Mezi naše nejvýznamnější projekty určitě patří digitalizace ESG. Po letech konzultací pro velké firmy jako Zentiva, Heureka,nebo Kofola jsme dospěli k názoru, že některé kroky lze digitalizovat a výrazně tak snížit náročnost jejich provedení. Hlavní motivací pro vývoj digitálních produktů však byl záměr přinést udržitelnost i malým a středním podnikům. Pro ty je to téma často špatně uchopitelné. Bohužel ne vždy je pro ně úměrně jednodušší oproti velkým společnostem. Nedařilo se nám proto konzultantsky poskytnout ucelenou a dostupnou službu pro menší firmy.

Malé a střední podniky však považujeme za stěžejní pro českou ekonomiku a chtěli jsme jim pomoci v konkurenceschopnosti. Právě digitální řešení jsou ideální odpovědí na tento problém. Nyní tak nabízíme webový nástroj pro výpočet uhlíkové stopy a finalizujeme vývoj Digitálního ESG data manageru pro sběr a evidenci metrik, ze kterých bude firma generovat report. Mezi další úspěšné projekty patří například www.reportyudrzitelnosti.cz, nebo Certifikovaný kurz ESG manažera.


Vidíte v zahraničí nějakou iniciativu z oblasti udržitelnosti, kterou byste rád/a přinesl/a do českého prostředí?

České firmy mohou z udržitelnosti významně těžit, ale neschopnost naplňovat požadavky je také může uvrhnout do konkurenční nevýhody oproti firmám z jiných zemí. V zahraničí je řada iniciativ, které sdružují hlas firem v tom, jak by si představovaly nastavení systému a ekonomiky v oblasti udržitelného rozvoje. U nás jsme pro tento účel založili iniciativu Změna k lepšímu, která hlas firem sdružuje. Oproti zahraničí je u nás aktivní jen zlomek firem. Je proto potřeba zaujmout více podniků, aby se aktivně zapojovaly a pomáhaly formovat priority v oblasti udržitelnosti.

 

Comentários


bottom of page