top of page

Úspěšnou soutěž udržitelných nápadů je třeba dělat srdcem


Trendy v udržitelnosti Vladimíra Glaserová, která v českém E.ON vede oddělení eventů a CSR.

Soutěžní koncept Energy Globe Awards, který v roce 1997 založil někdejší rakouský zemědělec Wolfgang Neumann, funguje dnes ve 187 zemích světa. V Česku se klání inovativních přístupů k úsporám energie nebo ochraně životního prostředí ujala společnost E.ON a pod názvem E.ON Energy Globe se letos koná už 16. rokem. V porovnání s jinými zeměmi je tuzemská podoba soutěže jedna z nejrozvinutějších. "Hlavní je dělat to ze srdce," popisuje recept na úspěch v livestreamu Trendy v udržitelnosti Vladimíra Glaserová, která v českém E.ON vede oddělení eventů a CSR.

 

Na počátku byla tak trochu náhoda. Vladimíra začínala v české pobočce přední energetické firmy jako tlumočnice a překladatelka z němčiny. Tehdejší generální ředitel dostal možnost navštívit v Rakousku slavnostní vyhlášení Energy Globe Awards a vzal ji na tuto akci s sebou "Musím říct, že jsem z toho byla paf, protože tady jsme znali soutěže jako Miss nebo vyhlašování nejlepších sportovců, ale tam jsem viděla lidi, kteří jsou opravdu hrdinové a chtějí něco dělat pro planetu," zavzpomínala Vladimíra. Pronesla tenkrát nahlas, jak by bylo skvělé mít podobnou soutěž i v České republice. Její šéf se na ní jen podíval a řekl: "určitě, a ty to budeš dělat". Vladimíra výzvu přijala.

Zpočátku soutěž v Česku plně vycházela z mezinárodního konceptu, kdy se hlásí projekty a odborná porota z nich vybírá tři nejlepší. Ty pak obdrží ocenění. Postupně však tým Vladimíry Glaserové začal jít ve vícero ohledech vlastní cestou. Například chtěl zapojit veřejnost, a tak vznikl postup, kdy odborníci z akademie věd vybírají finalisty, a o vítězích pak hlasuje prostřednictvím internetu veřejnost. Původně se soutěžilo ve více kategoriích, ale když se v každé vybíraly tři nejlepší projekty, bylo jich dohromady příliš mnoho. Pořadatelé proto kategorie zrušili a dnes odborná porota vybere pouze šest finalistů, ovšem velmi různorodého zaměření.


Změnil se i způsob vyhlašování vítězů. Někdejší televizní přenos loni nahradil ekofestival. Na premiéru v Praze přišlo pět tisíc lidí. Po takovém úspěchu už se letos konají ekofestivaly dva. Na první červnový přišlo v Českých Budějovicích 14 tisíc lidí, ten další spojený s vyhlašováním vítězů E.ON Energy Globe bude v srpnu v Brně. Vznikla tak zcela nová tradice akcí, které propagují udržitelnost.


Jakých zásad se tým Vladimíry Glaserové při pořádání soutěže drží? Kromě již zmíněného srdce, které je třeba do této práce dát, je důležitá nezávislost soutěže, do níž se může přihlásit každý, a odborná záštita akademie věd. Chybět nesmí kvalitní a cílená komunikace a určitě se osvědčilo pokračovat v různých formách spolupráce s projekty i po té, co byly oceněny. E.ON například trvale spolupracuje s vítězným projektem roku 2015 Ukliďme Česko a sám navázal iniciativou E.ON uklízí Česko. "Také zveme účastníky soutěže na naše akce. Vždycky mám hroznou radost, když potkám třeba vítěze ročníku 2010 pana Halíka, který má pěstitelskou pálenici," pousmála se Vladimíra Gaserová. Zároveň doporučila nebazírovat na maličkostech a neměnit věci, které fungují. Vícekrát podle ní třeba přišlo na přetřes, zda neobměnit odbornou porotu. Pořadatelé to nakonec nikdy neudělali a plusem je to, že porotci už mají velkou zkušenost a také znalost toho, které nápady či inovace se v soutěži objevily.


Účast je zdarma a přihlásit lze vždy od ledna do března jakýkoli projekt, který šetří energii, přírodu či nějakým způsobem napomáhá ochraně životního prostředí. Zpočátku bylo přihlášek i 300 a více, v posledních letech se počet pohybuje mezi 150 až 200. "Nastal určitý pokles, ale v posledních ročnících je trend opět rostoucí. Každopádně Wolfgang Neumann nás chválí a dokonce jsme jako země dostali i medaili za to, že máme nejvíce přihlášených projektů," pochlubila se Vladimíra Glaserová. Zajímavý je trend v zaměření projektů. Zprvu šlo hodně o úspory energií a zateplování, poté nastalo období různých recyklačních iniciativ a nápadů. Následnou éru se výraznějším zastoupením ochrany přírody poslední tři roky střídá trend nových technologií a technologických inovací. V celkovém součtu ale přetrvává pestrost, a tak letos soutěží například rezervace velkých kopytníků, které napomáhají biodiverzitě, s robotem, jenž umí plít záhony.


Které české projekty zaujaly na mezinárodních finále Globe Energy Awards nebo na mezinárodní scéně obecně? Co musí konkrétně udělat a absolvovat autoři zajímavého projektu, pokud si chtějí případně odnést hlavní cenu a půl milionu korun? Jakou má před sebou soutěž udržitelných nápadů budoucnost? 

Comments


bottom of page