top of page

Zelené peníze pro udržitelnou transformaci

Vydali jsme první mezinárodně uznatelný zelený dluhopis v Česku. Emise v objemu 350 milionů eur se odehrála v létě 2021, říká Michal Putna, který má Raiffeisenbank na starosti udržitelnost.

 

V našem novém seriálu Tržiště inspirací oslovujeme Tváře udržitelnosti s prosbou, aby se s námi podělily o výjimečný udržitelný projekt jejich firmy či instituce a/nebo o zajímavou iniciativu ze zahraničí. Smyslem je dál rozšiřovat paletu příkladů dobré praxe a inspirovat všechny, kdo chtějí udržitelnost posouvat vpřed. 


Na jaký projekt vaší společnosti z oblasti udržitelnosti jste obzvlášť hrdí a proč?

Raiffeisenbank systematicky financuje environmentálně a sociálně odpovědné projekty mimo jiné prostřednictvím emise vlastních zelených a udržitelných dluhopisů. Raiffka emitovala první mezinárodně uznatelný MREL zelený dluhopis v ČR.Transakce v objemu 350 milionů eur z léta 2021 byla první veřejnou emisí svého druhu u nás a zároveň doposud největší emisí zeleného dluhopisu vydaného bankou v regionu střední Evropy. V lednu 2023 jsme pak navázali vydáním udržitelného dluhopisu ve výši 500 milionů eur, který byl první svého druhu v ČR a ve střední a východní Evropě. Emise se obchoduje také na Luxembourg Green Exchange. 


Oba tyto úpisy potvrzují odhodlání naší banky aktivně financovat zelenou tranzici a efektivně směřovat prostředky do udržitelných aktivit, jako jsou například zelené budovy, investice do obnovitelných zdrojů energie, energetická efektivita, zelená mobilita, cirkulární ekonomika, vodní hospodářství, udržitelné zemědělství či lesnictví. 


Pravidelně navíc zveřejňujeme auditovanou zprávu - takzvaný Impact and Allocation Report, ve kterém informujeme o způsobu hospodaření s výnosy z prodeje zelených/udržitelných bondů a počítáme environmentální dopady podpořených investic. Za rok 2022 to byla úspora přes 190 tisíc tun CO2. Naším hlavním cílem v oblasti ESG je usnadňovat klientům cestu k udržitelnosti, a právě emise vlastních zelených dluhopisů je velice elegantní způsob, jak můžeme tento cíl naplňovat.

 


Σχόλια


bottom of page