top of page

V soutěži E.ON Energy Globe může uspět i nápad. Stačí zaujmout

Již po čtrnácté mají inovativní nápady a projekty, které šetří energie a chrání životní prostředí možnost usilovat o ocenění E.ON Energy Globe. Přihlásit se může až do 27. března jednotlivec, firma, město i občanská iniciativa. Finalisty vyberou odborníci z Akademie věd a o celkovém vítězi hlasuje veřejnost.

 

Každý rok hledá společnost E.ON nejlepší ekologické nápady Česka, a to v rámci projektu E.ON Energy Globe. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala už více než tři tisíce projektů. Vítěz české soutěže pak zastupuje Českou republiku na světovém finále. „Každý rok obdivuji, kolik zajímavých a kreativních nápadů se nám do soutěže hlásí a už teď se těším, jaké projekty se probojují do finále letos,“ říká Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie. V posledních letech se počty nominovaných rozrostly nejen do kvality, ale také do kvantity. Například v roce 2021 se přihlásilo na 300 projektů.


Absolutním vítězem minulého třináctého ročníku a nejlepším ekologickým projektem se stal Domov Podhradí, Pasivní dřevostavba komunitního domu, který slouží jako domov pro seniory a osoby se sníženou pohyblivostí v Týnci nad Labem. „Tím, že jsme vyhráli, můžeme být inspirací pro ostatní. Domov Podhradí je malinký lokální projekt a překvapilo mě, že dokážeme zaujmout a vyhrát i nad tak velkými, které se soutěže účastnily. Je to ukázka toho, že každý střípek je důležitý a dohromady dávají celou udržitelnou mozaiku pro naši planetu,“ uvedla Dana Motlová, spolumajitelka a provozovatelka Domova Podhradí. Ekologický projekt získal i ocenění v kategorii Země. V kategorii Vzduch zvítězil studentský start-up Luftio, chytrá krabička která monitoruje kvalitu ovzduší v uzavřených prostorech. V kategorii Oheň vyhrála společnost CIUR se svým projektem výroby tepelné izolace z recyklovaného papíru. V kategorii Voda veřejnost nejvíce ocenila mobilní aplikaci zalejme.cz, která pomáhá se závlahou stromů ve městech. V poslední kategorii Iniciativa zvítězila aplikace Třídímolej.cz, která ukazuje, že všechny potravinářské oleje a tuky používané v domácnosti je možné recyklovat a znovu použít.


„Nominovat svůj projekt může každý do 27. března. Poté přihlašování uzavřeme a začneme vybírat finálové projekty a pětici projektů pro udělení divoké karty,“ upozorňuje Vladimíra Gláserová, koordinátorka soutěže E.ON Energy Globe. Posílat své nominace může veřejnost prostřednictvím webu www.energyglobe.cz nebo na email energyglobe@eon.cz. „A nemusí to být přímo hotový projekt, ale i nápad. Když zaujme, může mu pak výhra pomoci v rozjezdu,“ dodává Gláserová.


Finálové projekty z nominací vybírá odborná porota, v jejímž čele jsou zástupci Akademie věd České republiky. “Byť nás aktuálně zaměstnává geopolitické a energetické dění naprosto neuvěřitelných dosahů, doufám a věřím, že si na ni uděláte čas. Já osobně se možná právě proto na vaše projekty těším víc než kdy jindy. Letošní čtrnáctý ročník nebude tentokrát rozdělený do kategorií, pětici finalistů vybere porota v čele se zástupci z Akademie věd ČR. Šestého pak vybere z užšího předvýběru během května veřejnost, která následně určí i vítěze celkového. Za 13 let organizování téhle jedinečné soutěže jsme dostali více než 3300 nominací!," napsal k ocenění na LinkedIn Jan Zápotočný. Finálová šestice tak bude známá na konci července. Hlavní výhrou v tomto roce je částka 300 tisíc korun.


Více informací a registrace zde.

Comments


bottom of page