Prakticky celý svět se dnes připojuje k různým iniciativám směřujícím k udržitelnosti. Evropa tuto svou snahu shrnula do zkratky ESG, která nemusí být všude srozumitelná, přesto její obsah přináší cenné byznysové body. "Například v Americe ESG na první dobrou neznají, ale když jim vysvětlíte, o co jde a že jste schopen nějakým způsobem řídit a reportovat svou emisní stopu, je to velká konkurenční výhoda," uvedl v živém streamu Trendy v udržitelnosti Petr Matas, marketingový ředitel společnosti ComAp. Ta se zabývá řídícími systémy pro energetiku a v současnosti má pobočky po celém světě. Uhlíkovou stopu vlastního provozu (Scope 1,2), ale i dodavatelského řetězce a provozu výrobků (Scope3) vyčíslila v novém ESG reportu. Sestavovala jej už podle evropské směrnice CSRD, ačkoli tuto povinnost ještě nemá. Spolu s Petrem Matasem jej v debatě představila manažerka globální marketingové komunikace a ESG firmy Barbora Vajnarová.
"Téma udržitelnosti se byznysem prostě prolíná a my jsme samozřejmě také dodavatelem dalších firem, které rovněž budou muset počítat svou uhlíkovou stopu. Když my jim můžeme poskytnou tu naši, je to naše přednost," vysvětlil Petr Matas. Dát údaje o emisní stopě dohromady přitom není jednoduchá úloha. Scope 1 a 2 představují vlastní emise, například z vytápění nebo z provozovaných aut, a emise ze spotřebovaných energií. ComAp je vývojářská firma a samotné produkty ji vyrábějí externí dodavatelé, takže nevlastní továrny. Práci jí ale ztížila skutečnost, že má 25 kanceláří v různých zemích. "Zprávu jsme připravovali konsolidovaně za všechny tyto entity a zjistili jsme, že některá data nám chybí. Pobočky mají nájemní smlouvy a dopátrat se, jaká byla spotřeba vody nebo elektřiny, bylo někdy zajímavé," vysvětlila manažerka globální marketingové komunikace a ESG firmy Barbora Vajnarová. Podobné to bylo se stanovením množství odpadu, které si podle ní v některých případech vyžádalo přímo sledovací práci.
Vyčíslit scope 3 pak byl vysloveně oříšek. Největšími položkami v této kolonce jsou v případě ComApu výroba produktů a pak jejich spotřeba energie po dobu životnosti. "V případě výroby by se nabízelo přijít za našimi partnery a požádat je, ať nám data o emisní stopě dodají, což tak ale zatím nefunguje," přiblížil Petr Matas. Firma si proto vybrala dva produkty, které reprezentují poměrně velkou část jejího portfolia, pro ně detailně spočítala uhlíkovou stopu a pak tyto údaje aproximovala na celé portfolio. Emise z provozu produktů se daly podle Matase do určité míry pouze odhadnout. Spotřeba energie každého zařízení je jasně dána, ale nejistou proměnnou byla provozní životnost, kterou lze pouze předpokládat, a také emisní faktor v zemi použití.
Zatímco emise ve Scope 1 a 2 firma vyčíslila na 660 tun, ve scope 3 dosáhly 43 tisíc tun. "Bylo pro nás překvapením, jak moc je naše uhlíková stopa odvislá od finální spotřeby produktů během jejich životnosti neboli jak velký je scope 3 a jak malinký scope 1 a 2," přiznal Petr Matas. Ve výsledku se podle něj střetávají dva cíle. Firma má zájem zvyšovat produkci a odbyt, tedy zjednodušeně prodat více "řídících krabiček", což emisní stopu zvyšuje. Na druhé straně je jejím úkolem dekarbonizovat.
ComAp má v každém případě za cíl snížit své provozní emise do roku 2030 na polovinu a do roku 2035 se dostat na nulu. "V kancelářích budeme nakupovat zelenou energii tam, kde to již lze prokázat certifikátem původu, a budeme postupovat tak, jak se tyto možnosti budou rozšiřovat. Zároveň máme globálně zhruba 50 aut, což není tolik, a tam máme představu, že je budeme poměrně rychle překlápět na elektromobily. Věříme, že cíl snižování emisí ve Scope 1 a 2 naplníme a možná i přeplníme," uvedla Barbora Vajnarová.
Ve scope 3 je ambicí společnosti dosáhnout při růstu prodejů snížení uhlíkové stopy o pětinu, což bude vyžadovat úzkou spolupráci s dodavateli. "Budeme s nimi tvořit plány, jak emise snižovat. Jeden z příkladů je, že dotyčná fabrika bude používat energie z obnovitelných zdrojů," nastínil Petr Matas. Měnit se ale bude muset i design produktů, od nichž se na jedné straně vyžaduje čím dál větší výkonnost a na druhé straně bude třeba snižovat jejich energetickou spotřebu.
Kolik času zabere tvorba ESG reportu podle směrnice CSRD, když už máte za sebou jednu zkušební verzi nefinanční zprávy? Vyplatí se sledovat Scope 4? A proč ComAp dělá akademie v Africe? Sledujte celý rozhovor s Barborou Vajnarovou a Petrem Matasem.
Muze byt napriklad vyrobce nuklearnich hlavic udrzitelnou spolecnosti? Z pohledu vlastnich nulovych provoznich uhlikovych emisi urcite... Stejne tak vyrobce pesticidu ci jednorazovych plastovych obalu, staci zajistit offsety, nebo solar na strechu a baterie, nebo se vyroba outsourcuje a samotna spolecnost je "cista". Je toto udrzitelnost?