top of page

První ultrarychlá dobíjecí stanice v Sulejovicích je jedna z mnoha budoucích

Do roku 2026 by měla být v celé Evropě síť E.ON Drive rozšířená o dalších 5 000 dobíjecích bodů, které se mají zaměřit na rychlé a ultrarychlé dobíjení elektromobilů. V Sulejovicích u dálnice D8 společnost E.ON ve spolupráci s automobilkou Kia otevřela svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v Česku.

 

Řidiči, kteří jsou registrovaní v síti E.ON Drive, mohou už od prosince nabíjet své elektromobily u čtvrté velké sítě dobíjecích stanic v Česku a to pomocí jedné karty. Po domovském E.ON Drive a sítích PREpoint a ČEZ pro ně společnost E.ON dokázala zajistit i možnost dobíjet u stanic IONITY. „Roaming je pro rozvoj elektromobility velice důležitý. V tomhle směru jsme se za poslední rok posunuli dopředu a snažíme se dělat postupné kroky k tomu, abychom pro naše zákazníky tuhle službu dokázali zajistit v co největším rozsahu a kvalitě. Využili jsme možnosti, která byla dostupná, a na národní úrovni mohou naši zákazníci jednoduše dobít jedním čipem už u více než 600 stanic těch největších sítí,“ říká Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie.


Využít síť IONITY s čipem E.ON Drive mohou zákazníci bohužel jen v České republice. Propojení obou sítí je ale možné pomocí platformy Hubject. Právě díky této platformě E.ON zpřístupnil pro své zákazníky už na konci minulého roku stanice sítě ČEZ, kterou mohou pro své dobíjení jednostranně využít. Oboustranná spolupráce pak už téměř tři čtvrtě roku funguje se sítí PREpoint.


Ultrarychlé dobíjecí stanice

Společnost E.ON zároveň otevírá i svůj druhý dobíjecí hub v síti E.ON Drive v České republice a vůbec první, který je složen výhradně z ultrarychlých dobíjecích stanic. První otevřená dobíjecí stanice byla otevřena ve Vystrkově u Humpolce a stále patří mezi nejvytěžovanější ze všech. V Sulejovicích je navíc možné dobít na další cestu až pět automobilů najednou a to do deseti minut. Aktuálně má síť E.ON v Česku 150 stanic pro elektromobily. „Na konci tohoto roku plánujeme mít v naší síti v České republice na 300 veřejných dobíjecích stanic a jen v letošním roce budeme do veřejné infrastruktury investovat zhruba 80 milionů korun. Hub v Sulejovicích, který je prvním z třinácti celkově plánovaných, by měl být do budoucna standardem pro naše zákazníky,“ popisuje nejbližší plány Claudia Viohl, CEO skupiny E.ON v České republice.


Společně se svými partnery společnost E.ON vybrala vhodná místa po celé České republice, která jsou v blízkosti hlavních dopravních tahů, a kolem nich vznikne 12 dalších UFC dobíjecích hubů. Huby by měly do budoucna vzniknout například v Brně, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Olomouci a v Praze.


Spolupráce společnosti E.ON a automobilovky KIA

S rozvojem elektromobility včetně veřejného dobíjení zároveň souvisí i domácí a firemní. Na to navazuje i praktická spolupráce se společností KIA, kterou E.ON kompletně vybavil dobíjecími systémy v jejich autosalonech i školicím středisku. E.ON pro automobilovou společnost zajištuje také kompletní řešení pro oblast domácího dobíjení jejích zákazníků, kteří si elektromobil KIA zakoupí. Včetně vyřízení dotace. „V České republice máme už dnes nejširší nabídku elektrifikovaných vozů na trhu a do roku 2025 plánujeme nabízet celkem jedenáct čistě bateriových elektromobilů. Již od příštího měsíce nabídneme našim zákazníkům rovněž produkt Kia Charge, což je karta a aplikace, která zpřístupňuje další dobíjecí místa napříč Evropou,“ říká Arnošt Barna, generální ředitel Kia Czech. Do roku 2025 má automobilka v plánu investovat do rozvoje inovativních technologií přibližně 340 miliard korun, přičemž výrazná část z těchto peněz bude použita na rozvoj elektromobility. Kia se loni rovněž zapojila do rozšiřování dobíjecí infrastruktury v ČR a svou dealerskou síť kompletně vybavila dobíjecími wallboxy. Podíl elektrifikovaných vozů značky Kia na prodejích v Evropě představuje již téměř 50 % a celosvětově disponuje elektrifikovaným pohonem každý desátý vůz Kia.


Pohodlné cestování napříč celou Evropou

Plány společnosti E.ON v České republice se shodují s vizí v dalších zemích. Síť E.ON Drive protíná jedenáct evropských států od Norska po Rumunsko a má na 12 tisíc dobíjecích bodů. „Jen za minulý rok v síti E.ON Drive v celé Evropě evidujeme více než dva miliony dobití, při kterých uživatelé elektromobilů odebrali přes 36 GWh elektrické energie. Vidíme zvyšující se trendy v této oblasti. Naše síť bude dál velmi významně růst. Když se dnes bavíme o tom, že máme na 12 tisíc dobíjecích bodů, do roku 2026 jich chceme mít 17 tisíc. Ve všech zemích, kde působíme, chceme patřit mezi tři hlavní hráče na poli elektromobility a zaměřit se hodláme především na ultrarychlé dobíjení, které je klíčové pro pohodlné cestování napříč celou Evropou. Podobně jako tady v Sulejovicích vybavíme dalších více než 200 lokalit ve všech zemích, kde působíme,“ vysvětluje Sukhjinder Singh, člen vedení společnosti E.ON Drive Infrastructure.

Commentaires


bottom of page