top of page

Průzkum: Konopí a vlákna hub jsou stavební materiály budoucnosti

Více dřeva, ale také konopí, sláma a jiné trávy, nebo i vlákna hub můžou patřit ke stavebním materiálům budoucnosti. Nové použitelné stavební materiály by měly přispět k udržitelnosti staveb a uhlíkově neutrálním budovám, což je považováno za hlavní trendy ovlivňující architekturu. Vyplývá to z průzkumu mezi architekty a urbanisty ve 12 zemích světa včetně České republiky. Provedla ho rakouská společnost PlanRadar, která se zaměřuje na digitalizaci procesů u stavebních a realitních projektů.

 

Z průzkumu, který se vedle Česka uskutečnil například také na Slovensku, v Itálie, Spojených arabských emirátech, USA či Velké Británii, vyplynulo sedm hlavních trendů, které v současnosti hýbou světovou architekturou. Patří mezi ně udržitelnost, uhlíkově neutrální budovy, zaměření na komfort a spokojenost uživatelů, budovy navržené jako součást životního prostředí, odolnost vůči extrémním povětrnostním podmínkám, rekonstrukce a změny ve využívání budov a větší zahušťování měst.


Konopí na vzestupu

Důležité jsou pro udržitelnost podle průzkumu materiály budoucnosti. Osm z dvanácti zemí uvedlo, že se bude více používat dřevo. A 66 procent zmínilo konopí, jež lze použít jako formu konopného betonu a izolací. Pět zemí včetně České republiky má podobně vysoká očekávání od slámy a jiných trav, zatímco tři země předpokládají, že velkou roli bude hrát mycelium (vlákna hub). „Všechny tyto biomateriály jsou vysoce udržitelné, během růstu pohlcují oxid uhličitý a poté jej po desetiletí konzervují ve struktuře budovy,“ uvedl Adam Vostárek, expert společnosti PlanRadar.


Další variantou budou podle průzkumu takzvané materiály nového tisíciletí. Například italští odborníci předpovídají, že architekti budou v blízké době více využívat grafen (supertenkou formu uhlíku), ekologické fotokatalytické barvy, regenerovaný nylon a kompozitní materiály jako směs betonu a uhlíkových vláken. „Postupně také vzroste poptávka po biobetonu či transparentním průsvitném betonu, který je jedinečnou kombinací betonu a plexiskla,“ dodal Vostárek.


Všech 12 zemí se shodlo, že udržitelnost má vliv na konstrukci budov a deset označilo za důležitou uhlíkovou neutralitu budov. Osm z 12 zemí uvádí jako společný rys budoucí architektury úsporu vody, sedm hovoří o cirkulární ekonomice.


Energetická náročnost domů se vzhledem ke stoupajícím cenám energií řeší i v ČR. Je součástí legislativy i individuálního přístupu architektů s klienty. „Dnes už je to normální, věc která se bere jako jasná a neopomíjí se,“ řekl architekt Pavel Bednařík z firmy ARW pb.

Průzkum se konal letos v červnu a společnost PlanRadar čerpala informace z veřejně dostupných údajů od odborníků, nezávislých institutů nebo profesních sdružení v jednotlivých zemích.


Článek je k dispozici zde.

Comments


bottom of page