top of page

Platforma Byznys pro společnost ocenila TOP Odpovědné firmy roku 2022

Byznys pro společnost, největší platforma pro odpovědné a udržitelné podnikání v Česku, ocenila na slavnostním galavečeru v Cubex Centru Praha TOP Odpovědné firmy roku 2022. Mezi devíti firmami, které se umístily nad 90 % hranici ratingu udržitelnosti panují minimální rozdíly. Nejvíce procentuálních bodů v kategorii TOP Odpovědná velká firma získala společnost Vodafone CZ. TOP Odpovědné malé firmě pak vévodila společnost Good Sailors. V projektové kategorii TOP Odpovědné firmy v diverzitě si ocenění již potřetí v řadě odnesla IKEA Česká republika, cenu za životní prostředí získala firma SONNENTOR a nejodpovědnější firmou pomáhající svému okolí byla vyhodnocena společnost Heimstaden. V letošním ročníku byla udělena i ocenění ve speciální kategorii. Kategorii TOP Odpovědná firma v digitalizaci vévodily firmy Deloitte, Tesco a Vodafone CZ. Odpovědnými lídry se stali Karel Plotěný z Asio New za udržitelnost a Filip Molčan z Good Sailors za diverzitu. Záštitu nad TOP Odpovědnou firmou 2022 a slavnostním galavečerm převzal rovněž předseda vlády České republiky Petr Fiala. Hlavním mediálním partnerem je zpravodajský ekonomický deník E15.

 

Prestižní každoroční ceny TOP Odpovědná firma reprezentují v Česku unikátní rating velkých, středních i malých firem, který hodnotí a oceňuje strategie a aktivity v oblasti odpovědnosti a udržitelnosti. Již 19 let motivuje firmy, které se dlouhodobě věnují a hlásí k rozvoji odpovědných, udržitelných procesů a řešení v byznysu, podporují rozvoj a talenty „svých" zaměstnanců a zaměstnankyň snižují dopady na životní prostředí v rámci svého podnikání, pomáhají komunitám, kde působí a přinášejí do byznysu a na trh práce inovativní řešení.

Ceny TOP Odpovědná firma jsou otevřeny všem firmám v různých fázích přístupu k udržitelnosti, jednotlivé kategorie reflektují úsilí firem v oblasti životního prostředí, diverzity a inkluze, podpory komunit, inovací, vzdělávání a dalších. Celkem 50 nezávislých porotců z akademické sféry, médií, neziskového i komerčního sektoru, ale i z řad významných osobností, které se aktivně podílejí na rozvoji kultury podnikání v Česku, vybíralo letos z celkového počtu 67 společností, které se do prestižních cen TOP Odpovědná firma 2022 přihlásily.

„Letošní 19. ročník TOP Odpovědná firma 2022 je vskutku mimořádný. Nikdy předtím se nepořádala TOP Odpovědná firma v tak dramatické době. Témata ekonomické, enviromentální, sociální odpovědnosti a udržitelnosti jsou doslova ve středu dění. I díky odpovědným firmám! Jsme rádi, že zájem o prestižní ceny TOP Odpovědná firma roste a je ještě vyšší než v loňském roce. A jsme za Byznys pro společnost hrdí na všechny odpovědné firmy, jak odpovědně, udržitelně a solidárně si počínají nejen v časech mírových ale i v nynějších složitých a doslova válečných časech". říká Pavel Štern, ředitel Byznysu pro společnost.

Nad 90 % celkového ratingu se letos dostalo devět firem, které tímto získaly ocenění Leader. Na nejvyšší příčce unikátního a komplexního ratingu udržitelnosti se v hlavní kategorii TOP Odpovědná velká firma dostal Vodafone Česká republika. Titul Trendsetter roku si odnesl Plzeňský Prazdroj. Toto ocenění je udělováno firmě, která se umístila nad 90 % celkového ratingu, a která zároveň nastavuje trendy pro firmy na trhu práce, v byznysu, je inovativní a aktivní v rozvoji a propagaci udržitelnosti. Dalšími lídry v této kategorii pak jsou společnosti ČSOB, Accenture Czech Republic, VELUX, Tesco, MONETA Money Bank, Plzeňský Prazdroj, Skanska a Skupina ČEZ.

Mezi malými firmami se mezi pět nejlepších probojovaly společnosti Good Sailors, MHA, PRK Partners, Biopekárna Zemanka a eBrána. V projektové kategorii TOP Odpovědné firmy v diverzitě si ocenění odnesla IKEA Česká republika za projekt „Skills for employment". Cenu za životní prostředí získala firma SONNENTOR za projekt „Revoluce v obalech". Nejodpovědnější firmou pomáhající svému okolí se stal Heimstaden s projektem „Bydlení s doprovodným sociálním programem". V letošním roce se udělovala i cena TOP Odpovědná firma v digitalizaci, kterou si odnesly společnosti Deloitte, za projekt „IRENA", Tesco za projekt „Food Cloud" a Vodafone CZ za projekt „Aplikace Záchranka". Vzhledem k výjimečné situaci spojené s válkou na Ukrajině se letos v projektu oceňovaly i firmy, které pomáhaly Ukrajině. Česné ocenění si odnesla Kooperativa pojišťovna za projekt „Kooperativa pomáhá Ukrajině", Česká televize za projekt „Koncerty, který už nikdy nechceme pořádat", Direct Parcel Distribution za projekt „Pomáháme Ukrajině", PwC Česká republika za projekt „Helpline pro občany Ukrajiny" - bezplatné telefonní poradenství a Raiffeisenbank za projekt #StandWithUkraine a #DenProUkrajinu.

Dále byli vyhodnoceni také odpovědní lídři v diverzitě a udržitelnosti. Tato ocenění reflektují aktivity a činnosti osobností, která se významným způsobem zasloužily o rozvoj a propagaci společenské odpovědnosti firem, udržitelných přístupů k podnikání, podpory a zavádění diverzity a inkluze ve firemním prostředí a kultuře a mohou být inspirativním příkladem pro ostatní. Těmi nejodpovědnějšími se stali za diverzitu Filip Molčan, zakladatel a výkonný ředitel Good Sailors, a za udržitelnost Karel Plotěný, zakladatel a jednatel ASIO NEW.

Záštitu nad TOP Odpovědnou firmou 2022 a slavnostním galavečerm převzal rovněž předseda vlády České republiky Petr Fiala a Primátor hlavního města Prahy MUDr. Zdeněk Hřib. Další záštity poskytly Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Svaz průmyslu a dopravy České republiky, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.

Hlavními partnery TOP odpovědná firma 2022 jsou společnosti Vodafone Czech Republic, Skupina ČEZ, ORLEN Unipetrol, ING Bank Česká republika. Mezi mediální partnery patří newstream.cz a Průmyslováekologie.cz. Hlavním mediálním partnerem je zpravodajský ekonomický deník E15. Partneři galavečera jsou Cubex Centrum Praha a INCATERING.

Kompletní výsledkovou listinu naleznete zde.

Comments


bottom of page