Boj proti plýtvání či domácímu násilí. Podpora klimatického vzdělávání studentů nebo digitální zdraví společnosti. Přinášíme výběr inspirativních sociálních projektů.
Boj proti předsudečnému násilí
Nenávistné projevy v online prostředí jsou stále častější, a proto se společnost T-Mobile minulý rok spojila s neziskovou organizací In IUSTITIA. Společně se věnují boji s verbálním předsudečným násilím a pomoci lidem vystaveným nenávistným projevům. Dle studie Disability Horizon zažila verbální násilí a nenávistné projevy online téměř polovina lidí s postižením. Velmi často směřují také na LGBTQ+ skupiny, přičemž jen 1 z 5 projevů je nahlášený na policii a o nenávistných projevech vůči vlastním dětem se nedozví až 90 % rodičů. Letos na jaře vypsal T-Mobile ve spolupráci s In IUSTITIA a Nadací VIA grantovou žádost Česko bez předsudků, která podpoří projekty bojující s předsudečným násilím.
Konec plýtvání
Diskontní řetězec Penny rozvíjí v rámci boje proti zbytečnému plýtvání dva úsporné projekty, které nabízejí zákazníkům v celé síti 421 prodejen zlevněné balíčky potravin s blížící se dobou spotřeby. Jako první a dosud jediný řetězec v Česku spolupracuje s Nesnězeno. Po přihlášení do aplikace si zákazník vybere nejbližší prodejnu PENNY a objedná si předpřipravený balíček potravin, kterým se blíží doba spotřeby. Za balíček ovoce, zeleniny, pečiva nebo chlazeného zboží v hodnotě minimálně 160 korun přitom zaplatí jen 79 korun. Na podobných principech stojí i projekt „Neplýtváme s Penny“. V jeho rámci jsou ovšem balíčky dostupné i těm, kteří nemají chytrý telefon nebo nevyužívají aplikaci Nesnězeno. Zákazníci si pro ně mohou jednoduše dojít do obchodu bez toho, že by si balíček objednávali předem.
Digitální zdraví společnosti
Společnost O2 spustila projekt „Mám to ve své moci. Technologie mi nevládnou. Já vládnu jim.“ Ten stojí na základě dat z výzkumu, ze kterého vzešla alarmující fakta – nízký index digitálního zdraví má více než 1 700 000 Čechů. Nejčastěji to jsou mladí do 34 let. Ti na mobilu tráví více než 6 hodin denně a nepoužívají technologie tak, aby se díky nim cítili v pohodě. Nově O2 spustilo test digitálního zdraví, kdy je možné se otestovat na digitalnizdravi.cz nebo v aplikaci Moje O2 a porovnat výsledky s populací. Navíc uživatelé získají tipy, jak používat technologie vědomě a efektivně. Tomuto tématu se O2 věnuje dlouhodobě v rámci vzdělávacího programu O2 Chytrá škola, ve kterém Nadace O2 rozdělila školám a dětským domovům více než 26 milionů korun.
Charta proti domácímu násilí
Přibližně 20 procent žen se v životě setká s domácím násilím, s psychickým zneužíváním až 50 %. Oběťmi jsou ale i muži, senioři a další. Pracovní prostředí přitom bývá pro oběti často jediné místo bezpečí a možné pomoci a jistota zaměstnání a pravidelného příjmu také nutnou podmínkou pro možnost odchodu z násilného vztahu. Proto Nadace Vodafone, IKEA a organizace ROSA založily Chartu proti domácímu násilí. Ta zavazuje zaměstnavatele ke konkrétním krokům prevence a pomoci obětem mezi zaměstnankyněmi/ci, vzdělává a pomáhá s implementací. Charta vznikla v prosinci 2023, zatím získala 21 signatářů, kteří zaměstnávají desítky tisíc lidí a mají možnost zasáhnout i těžce dostupné cílové skupiny. Společně se inspirují a zavádí systémová opatření, aby přispěli k nulové toleranci domácího násilí a pomohli obětem.
Podpora enviromentálního vzdělávání
V roce 2023 drogistický řetězec dm již pošesté nahradil slevové šílenství Black Friday dobročinnou iniciativou Giving Friday. Poslední listopadový pátek tak v dm věnovali pět procent z celkového denního obratu v prodejnách, v aplikaci Moje dm a v online shopu na společensky prospěšný projekt. Tentokrát putovaly tři miliony korun na podporu klimatického vzdělávání žáků prvních a druhých ročníků středních škol. Projekt založený na edukativní hře BASE CAMP realizuje organizace TEREZA, která má s environmentálními vzdělávacími programy 45letou zkušenost. Cílem je motivovat účastníky k aktivnímu získávání informací o klimatických změnách, přispět k rozvoji jejich strategického uvažování a posílit týmovou spolupráci.
Komentarze