top of page

Největší překážka pro udržitelnost leží v lidské mysli

  • cover-story
  • 26. 5.
  • Minut čtení: 2

Nastavení na okamžitou spotřebu, lineární ekonomiku, nákup toho nejlevnějšího je hlavním problémem, říká majitel a ředitel společnosti KOMA Stanislav Martinec. Změnit to lze podle něj propracovaným systémem vzdělávání k udržitelnosti již od škol. Finalista ocenění Czech Sustainability Leader Award 2025 také říká, že jeho celoživotním vzorem je Tomáš Baťa, který už ve třicátých letech minulého století ukazoval, co to znamená být společensky odpovědnou firmou. Partnerem cen, které uděluje Business Leaders Forum, je projekt [ta]Udržitelnost.

Stanislav Martinec, ředitel společnosti KOMA

Stanislav Martinec, ředitel společnosti KOMA


Co považujete za svůj největší úspěch v oblasti udržitelnosti?

Je to prosazení oboru modulární výstavby v České republice a na Slovensku jako nového udržitelného způsobu výstavby. Máme za sebou ve firmě více než 30 let popularizace, vývoje a inovací tohoto nového druhu výroby budov na linkách s postupnou změnou od výroby „stavebních buňek“ až po sofistikovanou modulární výstavbu. Za největší konkrétní úspěch považuji realizaci modulárního českého pavilonu na světové výstavě EXPO v Miláně a jeho přesun zpět do České republiky k dalšímu využití.


Jaký před sebe stavíte v udržitelné agendě nejbližší velký cíl?

Pokud se jedná o velký cíl, tak je to vybudování flexibilního modulárního městečka v našem KOMA Valley. Pro všechny budoucí zákazníky – města, investory, developery, organizace, návštěvníky – by mělo ukázat principy a možnosti modulární výstavby v budoucím udržitelném světě. V údolí by měla postupně vyrůst Green firemní mateřská škola, Vzdělávací informační centrum, prototyp modulárního dostupného bydlení, vertikální farma a galerie moderního umění v přírodě.


S čím se nejvíce potýkáte, když se snažíte udržitelnost posouvat vpřed a měnit ji v realitu?

Nejvíce překážek v prosazování udržitelnosti se mi jeví ve starém nastavení mysli mnoha lidí a zákazníků. Změnit to lze vytvořením propracovaného systému vzdělávání k udržitelnosti již od škol. Nastavení na okamžitou spotřebu, lineární ekonomiku, nákup toho nejlevnějšího je hlavním problémem. Nepochopení, že kvalitnější dražší produkt mi vydrží déle a často jeho delším využitím i s opravami nakonec ušetřím, je třeba změnit výchovou již od dětství. Nelze ale opomenout ani zaměstnance ve firmách nebo obecně lidi v jejich soukromém životě.


Máte na poli udržitelnosti nějaký osobní vzor nebo výjimečný zdroj inspirace?

Společenská odpovědnost firem a udržitelnost je v České republice ještě stále poměrně nezažitým pojmem, avšak její počátky bychom našli již v třicátých letech minulého století. U zrodu tohoto konceptu u nás stál Tomáš Baťa, který věřil, že podnikání by mělo být založeno na morálních principech, a ukázal, co to znamená být společensky odpovědnou firmou, a to v celosvětovém měřítku. Pro mě je Tomáš Baťa celoživotní vzor inspirace, vzorem poctivosti a čestnosti.

„Lidé s pokřivených charakterem nemohou dělat rovnou práci“. T.Baťa

Comentários


bottom of page