Je to zásadní a často zmiňované číslo. Provoz budov je v Evropské unii zodpovědný za více než třetinu emisí skleníkových plynů. Od roku 2030 proto budou muset bý všechny nově postavené budovy bezemisní. Nová výstavba ale není hlavní cesta. "Největší výzva, kterou před sebou máme my jako finanční instituce i náš stát, je uvědomit si, že udržitelnější bydlení je to, které již existuje. To znamená, že bychom měli rozhýbat investice do renovací, a to výrazně vyšším tempem než dosud," řekla v živém streamu Trendy v udržitelnosti Blanka Beranová, která řídí udržitelné aktivity v ČSOB. Nová výstavba podle ní v konečném součtu obvykle znamená větší zátěž pro životní prostředí. Na druhé straně odhadem 90 procent budov, které již dnes stojí, tady bude stát i v roce 2050, kdy chce být Evropa uhlíkové neutrální.
Klíčovou otázkou je financování, protože z dostupných dat vyplývá, že ne všechny domácnosti disponují potřebným kapitálem. "Tady vždycky budeme muset hledat kombinace zapojení tří hlavních skupin aktérů – finančních institucí, občanů a státu," soudí Blanka Beranová. V řadě případů přitom podle ní bude stačit spolupráce pouze dvou z nich, například majitele nemovitosti a banky. Finanční instituce se už dnes chápou rádcovské a průvodcovské role a nabízejí dotační a projektové poradenství, speciální kalkulačky a propočty, jaké ta či ona renovace přinese provozní úspory. "Kvůli motivaci je samozřejmě zásadní ukázat, že to dává ekonomicky smysl. Návratnosti přitom mohou být rychlé, v řádu několika let," uvedla Beranová. Důležitý je ale podle ní i fakt, že se díky renovaci směřující k energetickým úsporám a udržitelnosti zvedá hodnota celé nemovitosti. Na druhé straně se očekává, že cena nemovitostí energeticky náročných a neudržitelných bude klesat. "To je mimochodem jedno z nějvětších rizik, které dnes finanční instituce řeší - takzvané riziko stranded assets neboli uvízlých aktiv. Spočívá v tom, že zaúvěrujeme něco, co v dlouhém horizontu ztratí na hodnotě a nebo ztratí na hodnotě poskytnutá zástava," podotkla Blanka Beranová.
I proto, aby se podobnému riziku vyhnuly, nezůstávají banky jen u poradenství. V jejich repertoáru se zabydlela “finanční podpora” na pořízení udržitelného bydlení nebo renovace splňující udržitelná kritéria. "Na trhu se finanční motivace obvykle pohybuje mezi 0,1 až 0,2 procentního bodu z úrokové sazby, ale záleží na tom, jak se zrovna sazby vyvíjejí," načrtla ESG manažerka ČSOB. Skvělé by podle ní bylo, kdyby měly banky pro financování zelenějších nemovitostí i odpovídající motivaci v rámci pravidel kapitálové přiměřenosti. Zatím jsou jejich náklady na finanční zdroje stejné, ať už jde o dům pasivní nebo naopak neúsporný.
Významný stimul k renovacím budov může dát samozřejmě také již zmíněný stát, který má za zády evropské fondy. V Česku je aktuálně k dispozici Nová zelená úsporám a v rámci ní i podprogram Oprav dům po babičce. Zatím ale chybí schéma pro ty, kteří potřebnou rekonstrukci nemovitosti neutáhnou ani při využití dotace a nejvýhodnějších podmínek, jež je schopna nabídnout banka. "Tady vidím zásadní roli státu a předpokládám, že v rámci transpozice legislativy, která cílí na postupnou renovaci budov a byla schválena v Evropské unii pod zkratkou EPBD IV, se ve spolupráci se stavebním sektorem a finančními institucemi fungující schéma dá dohromady," řekla Blanka Beranová.
Cílem je totiž renovovat žádoucím způsobem aspoň tři procenta nemovitostí ročně. Česko ale tohoto tempa ani zdaleko nedosahuje. "V těch třech procentech jsou klienti, kteří na to jsou finančně připraveni a chápou potřebu renovace, ale i klienti, kteří na to finančně připraveni nejsou a nejsou ochotni renovaci podstoupit. Je tedy zřejmé, že se bude muset vymyslet nástroj či schéma, který umožní provést investici tak, aby byl motivující pro všechny strany," shrnula Blanka Beranová.
V čem nás poučily poslední povodně a jak dnes banky vyhodnocují rizika klimatické změny u nemovitostí? Z kolik různých pohledů je třeba hodnotit udržitelnost bydlení? A v čem je zajímavá obec Kněžice u Nymburka? Sledujte celý rozhvor s Blankou Beranovou.
Comments