top of page

Nastává inovační revoluce poháněná pochopením přírody

Cestou k udržitelnosti je hledání těch správných inovací. “Dříve pokrok a inovace znamenaly odklon od přírody, její drancování a vytěžování. Nyní jsme v období inovační revoluce, jejíž pohonem je pochopení přírody a její ochrana pomocí vědy a výzkumu,” říká Veronika Marčeková, ESG koordinátorka společnosti Bobcat ve střední a východní Evropě. Zároveň podotýká, že vedle dopadů na životní prostředí je neméně důležitá sociální udržitelnost. ”Určitě zasluhuje více pozornosti,” myslí si Veronika.  

 

Jak byste vysvětlila hlavní cíle udržitelnosti žákům první třídy? 

Chráníme přírodu: Snažíme se neznečišťovat naše okolí, abychom měli čistou vodu, vzduch a půdu.

Šetříme zdroje: Neplýtváme věcmi jako voda a energie, abychom je měli i v budoucnu.

Staráme se o lidi: Pomáháme si navzájem, aby každý měl dost jídla, domov a možnost chodit do školy.

Myslíme na budoucnost: Děláme rozhodnutí, která pomohou udržet naši planetu zdravou pro další generace.


Veřejná debata o udržitelnosti se hodně točí kolem dopadů na životní prostředí, tedy pomyslného písmene E ze zkratky ESG. Je podle vás věnována dostatečná pozornost i sociální odpovědnosti skryté pod písmenem S?

Jako člověk, který poměrně dlouho rozvíjí projekty v oblasti sociální odpovědnosti, bych řekla, že sociální udržitelnost, tedy část ESG skrytá pod písmenem S, určitě zasluhuje více pozornosti. Veřejná debata o udržitelnosti často upřednostňuje environmentální otázky, což je nepochybně důležité, ale sociální faktory jsou stejně zásadní pro dosažení trvalé udržitelnosti a vytváření takzvané sdílené hodnoty. Rozložená společnost, která má jiné problémy a priority, nikdy nebude chtít environmentální témata řešit a stanovit si je za prioritu. Na to skutečně musíte táhnout za jeden provaz.


Investice do sociálních iniciativ, jako je vzdělávání, zdravotní péče a rozvoj místních komunit, mohou přinést pozitivní dopady jak pro zúčastněné skupiny, tak pro podniky samotné. Tyto aktivity mimo jiné posilují důvěru a podporují loajalitu zákazníků a zaměstnanců.

Z mého pohledu je klíčové, abychom jako odborníci v oblasti ESG aktivně prosazovali rovnováhu mezi environmentálními a sociálními aspekty. To, že se zaměříme jen na „E“, může vést k jednostranným a neudržitelným řešením, která neberou v potaz socioekonomické kontexty a přínosy či hrozby pro společnost. 

 


Co se vám osvědčilo v situaci, kdy potřebujete o cestě k udržitelnosti přesvědčit některé zdrženlivější kolegy ve firmě?

Hledání těch správných inovací je cesta. Dříve pokrok a inovace znamenaly odklon od přírody. Její drancování a vytěžování byla cesta, jak se posunout. Nyní jsme v období inovační revoluce, jejíž pohonem je pochopení přírody a její ochrana pomocí vědy a výzkumu. To je něco, co by nás mělo posunout a zachránit. Pokud najdeme způsob, jak tento přístup vytěžit i ve firmách, nastartujeme novou éru rozvoje.


 

Máte návod na to, jak se úspěšně vyhnout greenwashingu?

Aby se firmy vyhnuly greenwashingu, měly by být transparentní a zveřejňovat konkrétní údaje a pokroky, podkládat ekologická tvrzení ověřitelnými daty a nesoustředit do marketingových kampaní nepoměrné více peněz, než vynaložily do samotného projektu a jeho dopadu.


 

Jaké předsevzetí jste si dala v udržitelnosti do nového roku?

Neplýtvat potravinami - uschlé pečivo nosím myslivcům pro zvěř, potraviny, které vím, že již nespotřebuji, dám potřebným. Nepotřebuji k tomu ani žádný speciální projekt. Jídlo pověsím v tašce na popelnici a vždy po chvíli zmizí. Mám z toho radost.


Comments


bottom of page