top of page

Na úroveň před krizí se již ceny energií nevrátí,říká generální ředitelka E.ON v Česku Claudia Viohl

Energetický sektor přestál nejkritičtější období a hlavní hráči na trhu tak opět ladí strategie přechodu k udržitelné energetice a naplnění evropských klimatických cílů. Jak dosáhnout udržitelné energetiky při zachování bezpečnosti dodávek? Kudy by se v energetice mělo vydat Česko? A jaké trendy lze vůbec v energetice vyhlížet? Hostem živého streamu projektu [ta] Udržitelnost byla generální ředitelka skupiny E.ON v České republice Claudia Viohl.

 

E.ON byl prvním dodavatelem, který po období extrémně vysokých cen začal v Česku energie zlevňovat. Podle šéfky společnosti pro to byl jednak fundament ve vývoji na spotovém trhu, jednak snaha promítnout tento pozitivní vývoj co nejdříve i do koncových cen pro zákazníky. „Megawatthodina na spotovém trhu stojí 100 eur, zatímco v době cenového vrcholu to bylo 1000 eur. Na druhou stranu jsme v jiné cenové realitě než před energetickou krizí, kdy megawatthodina stála 60 eur. Upřímně řečeno, na tuto úroveň se už ceny nevrátí. Ceny jsme snížili ale také proto, že úspory zákazníků měly pozitivní vliv na spotřebu, což se odráží v naší cenotvorbě. My máme dlouhodobou strategii nákupu. Nakupujeme dopředu, průběžně a nespekulujeme. A protože víme, že pro mnoho zákazníků nebylo jednoduché vysoké ceny energií zvládnout, chtěli jsme jim také jako první ulevit,“ říká německá manažerka, která do čela tuzemského E.ONu usedla před dvěma lety.


Další vývoj cen na energetickém trhu je nyní velmi těžké předvídat, a to nejen kvůli pokračující válce na Ukrajině. Energetika a energetické úspory se však i kvůli klimatickým cílům staly celospolečenským tématem, a tak nad budoucími trendy dumá kdekdo. Jak vidí situaci šéfka jedné z největších energetických firem v Česku? „Energetický trh se rychle mění a bude se měnit i v dalších letech. A myslím, že je lepší moci podobu těch změn určovat než na ně jen muset reagovat. Za jisté považuji, že budoucností energetiky je dekarbonizace, decentralizace, demokratizace a digitalizace. A když se podíváte na evropské klimatické cíle pro rok 2030, tedy snížení emisí CO2 o 55 procent, abychom měli šanci dosáhnout nulových emisí v roce 2050, pak je zřejmé, že máme dost práce,“ konstatuje Viohl.


Pokud jde o trendy, E.ON podle jejích slov eviduje touhu spotřebitelů po větší energetické nezávislosti, což zvýraznila válka na Ukrajině, která v lidech vzbudila strach z nedostatku dodávek z tradičních zdrojů. Objevují se také nové technologie, řada dotací podporuje zelená a decentralizovaná řešení. „Důležitá je i lepší informovanost domácností i firem o energetice a energetických řešeních, protože jde o složitou oblast, která má ale dopad prakticky na všechno. Transformace se podaří jen tehdy, když se jí budou účastnit všechny důležité elementy energetického trhu – od energetických a distribučních společností přes stát a firmy až po domácnosti. Proto je důležité, aby také všichni chápali, o co jde. V tomto ohledu je i v Česku hodně práce a je dobře, že vláda pracuje na novém energetickém a klimatickém plánu, který pomůže v řešení problémů,“ věří manažerka.


V médiích se energetická transformace často redukuje na oblast obnovitelných zdrojů, což je téma, které v Česku budí nepřiměřené vášně. I Viohl je toho názoru, že téma zelené energetiky nelze omezit jen na větrné a sluneční elektrárny. „V této věci je třeba primárně hovořit o rozvodné síti, do níž se budou zelené zdroje připojovat. Síť musí být spolehlivá, chytrá a odolná. Loni naše distribuční společnost EG.D zaznamenala 37 tisíc žádostí o připojení nových fotovoltaik k síti. O 430 procent více než o rok dříve a o 1400 procent více než v roce 2020. Síť je v některých oblastech přetížena, proto jsme navýšili investice do jejího posílení a smartifikace a zároveň jsme spustili mapu konektivity, kde se každý zájemce o připojení fotovoltaiky může podívat, zda je v daném místě síť dostatečně robustní,“ říká Viohl. Každoroční investice EG.D do distribuční sítě přesahující 5 miliard ročně zůstanou zachovány a společnost k tomu razantně navýší investice určené výhradně k integraci obnovitelných zdrojů energie, například do roku 2030 investuje 8,5 miliardy korun navíc. Peníze půjdou do posílení a chytrých řešení pro vedení vysokého i nízkého napětí, kabelizace sítí, inteligentních rozvoden a chytrých elektroměrů.


Které trendy z oblasti energetiky v Česku chybí? Zajímá se E.ON i o vodík? A co to jsou city quarter solutions? Sledujte video zde.

Comments


bottom of page