top of page

Lidl vysadí na Vysočině 200 tisíc nových stromů

Společnost Lidl ve spolupráci se státním podnikem Lesy Česká republika spouští nový projekt Lidl Les, v rámci nějž má v plánu ještě letos vysázet 200 tisíc nových stromů. Území České republiky tak obohatí o 30 hektarů smíšených lesů. Projekt se zaměří na podporu biodiverzity a obnovu lesních ploch na Vysočině, které v letech 2018-2019 zničila kůrovcová kalamita.

 

Pro společnost Lidl je téma udržitelost klíčové, což dokládá rostoucí počet nových zelených projektů. Tím nejnovějším je projekt Lidl Les ve spolupráci s Lesy ČR. S obnovou lesních porostů projekt začíná na Vysočině, kde kůrovec znehodnotil 22 milionů metrů krychlových dřeva.

Za vznikem projektu stojí Michal Farník, jednatel společnosti Lidl. „V roce 2019 jsme ukončili výstavbu Rákosníčkových hřišť a přemýšleli jsme, kam se posunout dál. Převzali jsme inspiraci od slovenských kolegů a v následujících letech budeme podporovat výsadbu lesních ploch v celé České republice, k tomu nám pomůže náš partner Lesy ČR, který nám vytipuje lokality. V letošním roce začneme v oblasti Vysočina, kousek od Humpolce, kde chceme vysázet zhruba 200 tisíc listnatých a jehličnaných stromů, aby vznikl pestrý les,“ říká Farník. Smíšený les je odolnější vůči větru, extrémním výkyvům počasí a škůdcům.


Jak bude projekt fungovat? Za každý prodaný kus vybraných produktů privátní značky Náš kraj věnuje společnost Lidl Česká republika 1 Kč na nákup lesní sazeničky. „Tyto produkty budou označeny cedulkou s logem Lidl Les s QR kódem, který si může zákazník naskenovat a dostane se na webové stránky, kde uvidí podrobnosti a informace o projektu. Projekt začíná 1.července a bude končit dosažením částky 5 milionu korun, která je potřeba na výsazbu 200 tisíc stromů,“ vysvětluje Farník. V rámci programu běží i soutěž na sociálních sítích, kde zákazníci s nejlepší lesní fotografií nebo videem s označením #dolesaslidlem #lidlles mohou vyhrát zajímavé ceny.

Ambasadorem projektu se stal profesionální rybář Jakub Vágner. „Ve svém životě se snažím dělat hlavně věci, které mi dávají smysl. U některých společností se vybrané projekty dělají jen „na oko“, to u společnosti Lidl neplatí. Jakákoliv činnost v dnešní době, která pomáhá přírodě, je velmi záslužná a důležitá. Česká a vůbec světová krajina tyto projekty potřebuje. Na planetě je nás příliš a hodně lidí více bere, než dává. Za mě je největší chyba myslet si, že jednotlivec nic nezmění. Jednotlivec může změnit celý svět,“ uvedl Vágner 28. června na představení projektu v Národním zemědělském muzeu. „Kdyby nebylo lesa, nebylo by vody ani kyslíku,“ dodal Vágner.


Lesní porosty dlouhodobě tvoří kolem 34 procent území republiky. Kvalita porostu však v posledních letech trpí kvůli suchu a kůrvoci. „České lesy dostaly v posledních letech hodně zabrat. Kalamita postupně ve všech regionech doznívá, a to i na Vysočině. Naším úkolem je tedy rozsáhlá obnova lesů. Kde je to možné, podporujeme přirozenou obnovu porostů, jinak vysazujeme desítky milionů sazenic ročně. V současné chvíli pomáhá projektu řada společností a doufáme, že tato spolupráce bude pokračovat dále, “ říká Ivan Klik, ředitel lesního a vodního hospodářství Lesy ČR.


Projekt je také podporován Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem zemědělství a Potravinářskou komorou. Více o projektu naleznete zde.


Comments


bottom of page