Byznys, politika, akademická sféra, zájmové organizace nebo také experti na udržitelnost se sejdou 7. listopadu na konferenci Vyspělé Česko, aby diskutovali o cestách k udržitelnému rozvoji naší země. "Měli jsme pocit, že chybí nějaká platforma, která by spojovala dohromady možná trochu nesmiřitelné, a také v ledasčem odlišné světy. Chtěli jsme zástupce těchto entit dostat na jedno místo, aby všichni měli možnost o tématu vyspělého Česka mluvit, zároveň na sebe reagovat a zejména se v nějaké míře i vzájemně poučit," uvedl v živém streamu Trendy v udržitelnosti Ondřej Štec z organizace Změna k lepšímu, která akci pořádá. Jejím výstupem “Cesty k vyspělému Česku”, který ale vzniká již s předstihem, bude řada konkrétních doporučení, které mají pomoci tomu, aby se Česko k udržitelné vyspělosti dobralo.
Konference se zúčastní například jeden z nejvýše postavených Čechů v rámci Evropské komise Jan Dusík, který je zástupcem ředitele evropského direktoriátu pro klima, ministr životního prostředí Petr Hladík, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, představitelé velkých korporací, jako je Česká Spořitelna, ING, Orlen Unipetrol, ale i zástupci startupové sféry, tedy onoho inovativního podhoubí ekonomiky. "Petr Chládek z Jihomoravského inovačního centra zvedne téma inovací a nastavení české ekonomiky tím směrem, aby je více podporovala. Právě ony povedou k novým přístupům, jejichž výsledkem může být i dnes tolik důležitá dekarbonizace," přiblížil Ondřej Štec.
Název akce je podle něj lehkou provokací. "Věci, o kterých budeme mluvit, jako je moderní přístup k energetice, dekarbonizaci, inovacím, jsou domácími úkoly, které ještě nejsou splněny a které česká společnost potřebuje splnit, aby se posunula někam dál," uvedl. Dosavadní ekonomický model se totiž do určité míry vyčerpal a naráží na své limity. "Uvažování o udržitelnosti v tom nejširším nedemagogickém smyslu slova je cestou, jak chápat svět kolem sebe, přemýšlet o něm a zároveň opravdu spoluvytvářet funkční společnost a funkční ekonomiku," vysvětlil manažer komunikace Změny k lepšímu.
Konference by podle nadějí pořadatelů mohla svou troškou přispět také k překlenutí typického resortismu, kdy si každé ministerstvo hájí svou agendu a často chybí kontinuální vzájemná komunikace. "Kdyby bylo možné časem o české politice říkat, že opravdu minimálně z hlediska dekarbonizace táhne za jeden provaz a je v tom čitelná a napříč všemi resorty a úřady synchronizovaná, bylo by to samo o sobě skvělé," nastínil Štec.
Jako vodítko ke koordinovanému postupu mohou posloužit již zmíněná doporučení nazvaná Cesty k vyspělému Česku, která budou směřovat do oblasti moderní energetiky, inovací, vzdělávacího systému, ale týkat se budou například i přístupu ke krajině. "V tuto chvíli mluvíme zhruba se 40 partnery, kteří mají možnost do toho dokumentu vstupovat a nějakým způsobem jej připomínkovat," přiblížil Ondřej Štec proces vzniku materiálu, který bude představen v odpoledním programu čtvrteční konference Vyspělé Česko.
Co může zvyšovat dopad a relevanci doporučení nazvaných Cesty k vyspělému Česku? Jaká motivace byla za vznikem platformy Změna k lepšímu? V čem bude udržitelná sama konference Vyspělé Česko? Sledujte celý rozhovor s Ondřejem Štecem.
Комментарии