Účastníme se budování excelentního výzkumně-vývojového centra CirkArena, kde vznikne jedinečný ekosystém pro spolupráci na řešení specifických průmyslových odpadů, říká Soňa Klepek Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky Incien.
Na jaký projekt vaší společnosti z oblasti udržitelnosti jste obzvlášť hrdí a proč?
Aktuálně mi největší radost dělá účast týmu Incien na budování excelentního výzkumně-vývojového centra CirkArena, které vyroste na brownfieldu v Třinci. Jedná se o projekt, který vytvoří jedinečný ekosystém spolupracujících organizací, jejichž cílem je zaměřit se na řešení regionálně specifických průmyslových odpadů, jako jsou strusky a odprašky, stavebních odpadů a bioodpadů se zaměřením na konkrétní řešení pro praxi. Projekt bude mostem mezi technologickou a znalostní základnou a pomůže akcelerovat aktivity výzkumu a vývoje, inovací a vzdělávání v oblasti cirkulární ekonomiky. Co mě na projektu ale baví nejvíce, je energie, radost a sladění partnerů, protože právě ona lidská energie je v tak rozsáhlých projektech nejdůležitější. Více se můžete dozvědět na: https://cirkarena.cz/#kontakt.
Vidíte v zahraničí nějakou iniciativu z oblasti udržitelnosti, kterou byste ráda přinesla do českého prostředí?
Osobně se teď soustředím na pomoc s akcelerací kvalitních vzdělávacích programů, ať už na bakalářské, magisterské nebo celoživotní úrovni na českých univerzitách. Intenzivně spolupracuji s Univerzitou Karlovou, Mendelovou univerzitou v Brně a Slezskou univerzitou v Opavě. Chceme vytvořit programy pro budoucnost, které se budou vymykat tomu, co známe. Zasáhne do nich umělá inteligence, koncept tzv. Inner development goals, modulárního vzdělávání nebo design pro regeneraci na všech úrovních od jednotlivce po celoplanetární systémy. A to je právě to, co je běžné v zahraničí - že univerzity drží prst na tepu doby a jsou disruptivní tím, jaké programy nabízí. V Česku tato agilita chybí. A přitom je naprosto klíčové, jaké absolventy univerzity právě v době globální polykrize pouští do světa.
Comments