top of page

Jaderná elektrárna Dukovany vyrobila 500 000 GWh čisté bezemisní energie

ČEZ v Jaderné elektrárně Dukovany vyrobil 500 000 gigawatthodin čisté bezemisní energie. Jde o historický milník, kterého ČEZ dosáhl po 38 letech od uvedení elektrárny do provozu. V rámci elektráren ČEZ jde o historicky nejvyšší výrobu z jednoho zdroje. Díky této bezemisní energii nemuselo být do ovzduší vypuštěno přes 200 milionů tun emisí CO2, které vznikají při spalování fosilních paliv.

 

Na přelomu července a srpna dodali energetici Jaderné elektrárny Dukovany do přenosové sítě přesně 500.000 gigawatthodin čisté bezemisní elektrické energie, počítáno za celou dobu provozu od roku 1985. Tato energie by při současné spotřebě stačila na pokrytí celkové spotřeby České republiky nejméně na 8 let.


„Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín jsou našimi klíčovými bezemisními zdroji elektrické energie. Od začátku provozu jsme do modernizace a údržby Dukovan investovali desítky miliard korun, které umožní plánovaný bezpečný a spolehlivý provoz k horizontu nejméně 60 let,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek v tiskové zprávě skupiny ČEZ.


Zkušební provoz prvního výrobního bloku začal 3. května 1985. O deset měsíců později energetici spustili druhý výrobní blok a v prosinci téhož roku třetí. Čtvrtý výrobní blok je v provozu od 19. července 1987. Tempo spouštění čtyř bloků v průběhu tří po sobě jdoucích let je historickým úspěchem českého energetického průmyslu, kterého dodnes dosáhlo jen pár zemí světa.

„Díky postupným modernizacím se nám od spuštění elektrárny Dukovany podařilo bezpečně zvýšit výkon všech čtyř dukovanských bloků z původních 440 MWe na současných 500 MWe. Stále hledáme možnosti zlepšování i nová technická řešení posilující spolehlivost i bezpečnost provozu. Podmínky pro provoz se stále vyvíjí a my reagujeme tak, abychom splňovali všechny současné i budoucí požadavky,“ vysvětluje ředitel elektrárny Roman Havlín.


Aktuálně jsou v Jaderné elektrárně v provozu tři ze čtyř dukovanských bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.


Tisková zpráva je k dispozici zde.

Comentários


bottom of page