top of page

Dva světové primáty v české oáze zubrů, praturů a divokých koní

Milovická rezervace se stala první na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy, a navíc byla loni jediným místem planety, kde se prokázal výskyt vzácného druhu perloočky, říká ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

 

Na jaký projekt vaší společnosti z oblasti udržitelnosti jste obzvlášť hrdí a proč?

Určitě na milovickou rezervaci velkých kopytníků se zubry, divokými koňmi a zpětně šlechtěnými pratury. V rámci jednoho projektu řešíme dva největší problémy v oblasti ochrany životního prostředí: obnovu biologické rozmanitosti a adaptaci krajiny na změny klimatu. Včetně ukládání uhlíku. Počty jedinců ohrožených druhů se dí velkým kopytníkům zvyšují o stovky i tisíce procent. A vědci prokázali, že pastevní ekosystémy divokých kopytníků, na rozdíl od hospodářských zvířat, umožňují ukládat o polovinu více uhlíku, než veškeré lesy na planetě. Rezervace navíc zaznamenala dvě světová prvenství. Stala se první na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy, a navíc byla loni jediným místem na světě, kde se prokázal výskyt vzácného druhu perloočky. I díky tomu má rezervace opakovanou celosvětovou publicitu v prestižních médiích jako New York Times, Washington Post nebo BBC.   


Vidíte v zahraničí nějakou iniciativu z oblasti udržitelnosti, kterou byste rád přinesl do českého prostředí?

Je to určitě vykupování pozemků pro ochranu přírody. Z posledních let je velmi inspirativní příběh Douga Tompkinse, zakladatele oděvních značek Esprit a North Face, který byl stále více rozčarovaný z konzumního způsobu života. Prodal svůj podíl ve společnosti, opustil svět obchodu a podnikání a začal se věnovat ochraně přírody. Zaměřil se na Jižní Ameriku. Nejdříve vykoupil farmu v Chile a v průběhu let získal další okolní pozemky. Vznikl tak park Pumalín, který má dnes rozlohu 3 250 kilometrů čtverečních. Celkem Doug Tompkins se svojí ženou Kris McDivitt Tompkinsovou vykoupili velké množství pozemků v Argentině a Chile, celkem zhruba 400 tisíc hektarů, a vytvořili organizaci Conservation Land Trust. Na podobného osvíceného miliardáře čekáme v České republice, aby bylo možné vytvářet další rezervace velkých kopytníků.  Česko totiž v jejich zakládání zaostává za vyspělými zeměmi. Nejen co to počtu, ale i rozlohy. V tuzemsku je největší milovická rezervace se 350 hektary, v Německu nebo Nizozemsku, přestože jsou výrazně zalidněnější, jsou podobné rezervace na 1500 nebo 5000 hektarech. 

Comments


bottom of page