top of page

Druhý život stíracím losům od Sazky dají deodorizační eko puky nebo frisbee. Studentská výzva Reborn design 2024 zná své vítěze

TISKOVÁ ZPRÁVA: Praha, 19.6.2024: Reborn design 2024, inovativní projekt zaměřený na podporu mladých designérů, architektů a kreativců, zná své vítěze. Letošnímu ročníku soutěže, v níž účastníci vytváří smysluplné produkty z druhotných surovin, dominují stírací losy od Sazky. Ty i díky vítěznému projektu dostávají nový život. Společnost vybrané studentské projekty plánuje dál rozvíjet a se studenty spolupracovat.

 

O ceny za ekodesign letos usilovalo celkem 69 soutěžních projektů od produktových designérů a architektů z 2 univerzit, a to z Ústavu designu Fakulty architektury ČVUT a Ústavu designu a nábytku Mendelovy univerzity v Brně. Zapojili se i zahraniční studenti z programu Erasmus z Anglie, Maďarska a Polska. Projekty byly od 3. 6. 2024 do 9. 6. 2024 prezentovány na výstavě v prostorách Fakulty architektury ČVUT. Vítěze vybrala jedenáctičlenná odborná porota složená z akademiků, zástupců partnerů a odborníků na cirkulární ekonomiku. Studenti měli 3 měsíce na navržení udržitelných designových řešení s využitím minimálně 95 % materiálu z materiálových výzev. Kritérii hodnocení jsou nejen design, ale i potenciál pro uvedení produktu na trh a technologická realizovatelnost.


„Studenti si vyzkoušeli pracovat s neobvyklým recyklovaným materiálem, mohli své nápady konzultovat s odborníky na design, cirkulární ekonomiku a technologie ke zpracování druhotných materiálů, pracovat v zázemí technologických partnerů. Věřím, že některé produkty mají i tržní potenciál a studenti dostanou šanci je rozvíjet díky investicím partnerů," říká Elias Karraa, zakladatel Reborn Design a obchodní ředitel pořadatelské firmy Lavaris.


Deodorizační eko puky, akustický panel nebo frisbee ze stíracích losů

Hlavním partnerem výzvy v kategorii „papír“ se pro letošní rok stala Sazka. Studenti tak měli za úkol přijít s kreativním a udržitelným řešením zpracování stíracích losů. Vítězným projektem v této kategorii, ale i absolutním vítězem letošních cen, se stal Václav F. Matyáš s projektem deodoračních eko puků MOTMAL vyrobených ze stíracích losů Sazka. Vedoucím projektu je Henrieta Nezpěváková z Ústavu designu FA ČVUT, ateliér Fišer-Nezpěváková. Porota ocenila logické použití, zpracování materiálu, snadnou vyrobitelnost a užitečnost výsledného produktu. Dle hodnocení jde o dotažený produkt výrobek po všech stránkách.


„Ve výhru jsem nedoufal, i když mi to spolužáci naznačovali, ale byl jsem z toho ohromně nadšen a absolutní výhru jsem už vůbec nečekal,“ říká Václav F. Matyáš, autor deo puků. „Věděl jsem, že žádný podobný výrobek z ekologických materiálů na trhu nebyl. Spojil jsem tedy Sazka losy, rýžovou kaši a kávovou sedlinu, přidal svěží vůni a výsledný materiál schnul ve formě několik dní,“ doplňuje informace k výrobnímu procesu.


Deodorizační eko puky nás zaujaly především svým precizním zpracováním, kdy je zjevné, že student myslel úplně na každý detail a produkt dovedl až do fáze, kdy je připraven k reálnému využití. Jejich praktická využitelnost i ekonomická stránka věci pak jen dokreslují smysluplnost tohoto návrhu. Díky tomu plánujeme s Václavem spolupracovat a výrobek dále rozvíjet,” komentuje Radka Seberová, specialistka udržitelnosti společnosti Sazka.


Sazka si vybrala pro další rozvoj také projekty akustický panel LANA od Ester Lavicové a Frisbee od Vojtěcha Vydržela, ten se zároveň v dané kategorii umístil na třetím místě.  U akustického panelu ocenila Sazka především velkoobjemové zpracování materiálu a zároveň originalitu designu jako takového, kdy studentka do produktu vhodně zapracovala firemní barvu. U návrhu Frisbee ocenila zase využitelnost ve své venkovní aktivační zóně, kdy si student kreativně poradil s poměrně náročnou výzvou a zapojil návštěvníky zóny.


Udržitelnost a podpora mladých talentů

Společnost Sazka se udržitelnosti věnuje dlouhodobě a systematicky. Na jaře letošního roku za účelem smysluplného zpracování papírových stíracích losů odstartovala platformu Sazka reLosy, v rámci níž dává s pomocí českých designérů stíracím losům druhý život a upcykluje je v další produkty s přidanou hodnotou. Veřejnosti byly představeny již dva realizované projekty – tenisky Sazka Kickz a Sazka modulární nábytek. Dalším pilířem byla právě spolupráce se studenty.

„Být součástí studentské výzvy Reborn Design nás nejen velmi bavilo, ale také potvrdilo, že propojení s kreativními studenty, kteří zároveň dostanou příležitost uplatnit své nápady v byznysu, nám dává smysl. Je skvělé sledovat, jak přemýšlí a přicházejí s inovativními nápady, které ale splňují podmínky cirkulární ekonomiky a ekodesignu,“ uvádí Radka Seberová.


Aby nevýherní losy nekončily v koši 

 V roce 2023 prodala Sazka celkem 250 tun stíracích losů. Zhruba 113 tun navrácených výherních a neprodaných losů bylo předáno na ekologickou skartaci. Recyklované losy se dále využijí k výrobě dalších papírových výrobků, například na stavební izolaci nebo plata na vejce.

 

Přes polovinu losů tedy vyhodí zákazníci do směsného odpadu, což chce společnost Sazka také změnit. V létě proto spustí pilot, v rámci kterého začne na vybraných pobočkách nabízet možnost vracet nevýherní losy. Ty následně zrecykluje nebo jim dá nový život v podobě designových předmětů.

 

Comments


bottom of page