top of page

Cenu Nejlepší inovace EXPO Dubaj získala česká technologie S.A.W.E.R.

Česká republika získala ocenění UAE Innovates Award za nejlepší inovaci, kterou udílí dubajská vládní organizace pod záštitou dubajského vládce šajcha Muhammada bin Rašída Maktúma. Cenu za inovaci získala technologie S.A.W.E.R., která byla vyvinuta na půdě ČVUT.

 

Projekt S.A.W.E.R. získal v Dubaji hned dvě ocenění. První v kategorii UAE Innovations Award a další se týkalo druhého místa v soutěži projektů z 192 zemí od amerického časopisu EXHIBITOR. Technologie S.A.W.E.R. (solar-air-water-earth-resources) samostatně vyrábí vodu ze suchého pouštního vzduchu pouze s využitím solární energie. Účast české inovace pro EXPO v Dubaji navrhl generální komisař Jiří František Potužník již v roce 2017. Díky týmu z Univerzitního centra energeticky efektivních budov se během čtyř let stala skutečná a funkční technologie. „Je vidět, že i malé výzkumné centrum v České republice umí zazářit na světové úrovni. Česká věda, a nemyslím tím rozhodně jen S.A.W.E.R., se opět dostává mezi nejlepší,“ dodává Jakub Dytrich z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze.


„Jedná se o inovaci, která bez nadsázky může pomoci lidem z celého světa. Tento neobyčejný mezinárodní úspěch kolegům nesmírně přeji a děkuji jim za šíření dobrého jména ČVUT, jmenovitě pak docentu Tomáši Matuškovi,“ říká rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček. Experti z ČVUT však neusínají na vavřínech a systém S.A.W.E.R. nadále zdokonalují. V současné době pracují na verzi vylepšené v tom směru, že bude odolávat chladu a bude použitelná i pro armádní účely. Zároveň pracují na zmenšení systému tak, aby z nynějšího kontejneru bylo v budoucnu možné použít předmět o velikosti například obyčejné lahve.


Více o technologii zde.


Comentários


bottom of page