top of page

Bez nových jaderných bloků můžeme zapomenout na vodík

Další díl podcastové série Právo & Byznys se tentokrát zaměřuje na téma udržitelnosti a obnovitelných zdrojů. Jak potvrzují oba hosté debaty, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak a partner advokátní kanceláře PRK Partners Jakub Lichnovský, zelená agenda je v obou těchto odvětvích zcela zásadní.

 

Proč vést debatu o udržitelnosti s šéfem petrochemického gigantu a zástupcem advokacie? S Unipetrolem si většina lidí spojuje spíše „špinavé“ provozy v Kralupech či Litvínově, ale firma například v lednu letošního roku koupila v Otrokovicích závod na zpracování recyklovaných plastů a má velké dekarbonizační plány – do poloviny tohoto století chce být bezemisní firmou. Z pohledu advokacie se zase téma udržitelnosti dostává do popředí v souvislosti s investicemi, jejich financováním a ESG reportingem, který bude pro svou komplexitu vysoce náročným úkolem, se kterým bude slovy Jakuba Lichnovského „ vždy hodně práce“.


Shora, či zdola?

Oba diskutující se shodují, že důraz na environmentální řešení ve jménu udržitelné budoucnosti je ve firmách reakcí na politiku Evropské unie, společenskou poptávku a společenské klima obecně. Zároveň je celá proklimatická transformace byznysu příležitostí k inovacím a zavádění pokročilých technologií. To platí i pro Orlen Unipetrol. „Vyrábíme produkty, které jsou klíčové pro každou ekonomiku, a věříme, že v té produkci je stále prostor pro vývoj lepších technologií, které nám umožní být efektivnější a zároveň šetrnější vůči životnímu prostředí. Cítíme to jak interně, tak ze strany zákazníků. Další věc je, že musíme následovat legislativu Evropské unie,“ vysvětluje pohled Orlen Unipetrolu Wiatrak.


Více si poslechněte v dílu podcastové série Právo & Byznys zde.


Comments


bottom of page