top of page

5 otázek pro ... Vladimíra Dolejše

Které hlavní překážky vidíte na cestě k udržitelnějšímu fungování vašeho oboru? Jak byste vysvětlili hlavní cíle udržitelnosti žákům první třídy? Máte návod na to, jak se úspěšně vyhnout greenwashingu? I na to odpovídal Vladimír Dolejš, produkční a fundraiser projektu Novypribeh.org.

 

Co je pro vás osobně aktuálně největší téma v rámci udržitelnosti?

Orientace v rozjetém dostihu. Na jedné straně se bujně a kreativně tvoří, uprostřed se etabluje několik skvělých projektů a na straně druhé se naplňují tabulky a zadání mateřských společností.

Ještě chvíli potrvá než se do středu přesune důvěryhodnost a udržitelnost se začne brát jako standard. Pro mě osobně je to důvěryhodnost v neziskový sektor a ideálně zavedení neziskové formy společnosti s ručením omezeným. Následně se usadí vědomé dárcovství a rozeběhne se řada projektů, které mají velký potenciál.

Které hlavní překážky vidíte na cestě k udržitelnějšímu fungování vašeho oboru?

Nedostatek financí. Spravujeme portfolio projektů s potenciálem systémové změny. Realizujeme celou řadu inspirujících eventů a vytváříme prostor pro edukaci a networking. Vyrábíme neuvěřitelné funkční potraviny. A přitom velice často narážíme na hranice toho co si můžeme dovolit. Zejména ve srovnání s tím jakou kapacitu nám nabízejí kvalitní lidé, kteří hledají nové výzvy a chtějí se zapojit. Pracujeme na ideální rovnováze a vybíráme projekty tak aby celý komplex byl udržitelný.

Jak byste vysvětlili hlavní cíle udržitelnosti žákům první třídy? Vztah k planetě. Soběstačnost. Re-generace. Vděčnost a sebevědomí. Následně to můžeme dlouze rozebírat. Pokud si naskočím do vrtulníku a podívám se z výšky je to pro mě zejména celý cyklus toho co děláme. Provedený vědomě správně a s ideální optimalizací tak aby neměl destruktivní účinek. Omezení konzumu a uvědomění si, že vše co potřebujeme již v nějaké formě máme. V businessu pak zvýrazňuji poctivost, kvalitu a reuse principy.

Co vás osobně přivedlo k tématu udržitelnosti?

Příroda. Sebepoznání a uvědomění si vlastní hodnoty. Trvalo mi několik let než jsem pochopil, že s tím jak sebe rehabilituju tak se otevírá pole proto abych vstoupil do služby. V mém případě šlo následně o pochopení že mohu dělat to samé co jsem dělal jenom s lepším cílem a skvělými lidmi.

Jaký udržitelný projekt vás v poslední době nejvíce zaujal?

Nesouzním se slovem nejvíce. Mohu vybrat pár oblastí. Celkově obdivuji rozvoj lokální ekonomiky. Návrat komunitního života do míst kde žijeme. Očekávám ještě větší renesanci projektů spojených se sebe-rozvojem a přírodou. Z druhého úhlu pohledu se mi velice líbí jak na téma nahlížejí velké společnosti, téma se dostalo do jejich kultury a to je samo o sobě obrovský projekt. Líbí se mi co a jak dělá organizace Změna k lepšímu.

Závěrem mě hypnotizuje pojem benefity pro zaměstnance. Tam vnímám, že se dějí a budou dít velké věci. Současně s tím mi lichotí re-commerce projekty jako Knihobot. Sleduji akci SFŽP v dotačním programu “Oprav dům po babičce”, to mi přijde hodně smysluplné ve vztahu k úsporám, přechodu na obnovitelné zdroje energie.


Jak ještě více podpořit zájem o téma udržitelnosti v běžné populaci?

Edukací. Interaktivní diskuzí. Výběrem pochopitelných témat a ukazováním pozitivních dopadů dokončených anebo rozjetých projektů.

O jaké oblasti v souvislosti s tématem udržitelnosti se podle vás stále hovoří málo?

O duševním zdraví, vědomém používání technologií a motivací lidí k obnově důvěry sami v sebe. A někde u toho se obávám, že se stále ještě neobjevil anebo trochu ztrácí kurzor okolo klimatu. Možná se ale pohybuji v jedné bublině, kde se vztah k přírodě bere jako samozřejmost a již se o něm nemusí tolik hovořit.

Co podle vás přinese povinný ESG reporting, který zavádí pro velkou část firem Evropská unie?

Trochu se bojím. Stejně jako vzhlížím k pozitivním dopadům. Obávám se, že se část velkých společností zamotá do reportingu a nastavování parametrů tak aby report vyšel a odkloní se od praktické činnosti.

Máte návod na to, jak se úspěšně vyhnout greenwashingu?

Ověřovat si tvrzení, důvěřovat sám sobě a osobnímu pocitu. Omezit vliv sociálních sítí. Přestat číst zprávy. Vrátit se k podstatě věci a ponechat si odstup před vyslovením verdiktu. Osobně bych ještě vložil slovo meditace .

Jak se udržitelnost propisuje do vašeho osobního života?

Dobrá otázka. Zejména v podobě minimalismu. Znáte Mari Kondo? Doporučuji. Můj osobní život provází vztah k přírodě a téma funkčních potravin díky mojí primární pracovní činnosti, která se propisuje do osobního života. Na konci toho je stav flow, který je za mě návodem na udržitelný a spokojený život.


Více o nezávislém projektu zde.

Comentarios


bottom of page