top of page

5 otázek pro … Alenu Liškay Králíkovou

O jaké oblasti v souvislosti s tématem udržitelnosti se podle Aleny Liškay Králíkové stále hovoří málo? Jaký má návod na vyhnutí se greenwashingu? I to byly anketní otázky pro ESG manažerku developerské společnosti Crestyl, která byla zařazena mezi Tváře udržitelnosti projektu [ta] Udržitelnost.

 

Co vás osobně přivedlo k tématu udržitelnosti?

Osobně i profesně mi je téma blízké dlouhodobě. Prvopočátky mého zájmu o udržitelnost souvisejí se sociálními aspekty – rovností žen a mužů, věkovou diverzitou a inkluzí. Rozměr environmentální by měl být podle mě blízký každému (aniž by se udržitelnosti věnoval odborně), komu není jedno, v jakém stavu zanecháme naši planetu dalším generacím.


Jaký udržitelný projekt vás v poslední době nejvíce zaujal?

Po odborné stránce určitě Cirkulární akademie CIRAA. Dále jako inspirace pro každého z nás, tipy na udržitelné Vánoce – i když jsou už z roku 2021, pořád jsou aktuální.


Jak ještě více podpořit zájem o téma udržitelnosti v běžné populaci?

Srozumitelně ukazovat pozitivní příklady v každodenním životě.


O jaké oblasti v souvislosti s tématem udržitelnosti se podle vás stále hovoří málo? Z mého pohledu jsou to aspekty související s písmenkem G, tedy governance, ať už jde o etiku, hodnoty a firemní kulturu, compliance, zaměstnaneckou a klientskou spokojenost, fungování dodavatelského řetězce apod. Akcentovala bych také spolupráci napříč sektory, která je pro mnohé iniciativy klíčová, mnohde funguje skvěle, ale v řadě projektů je pořád opomíjena, což je ve výsledku škoda.

Máte návod na to, jak se úspěšně vyhnout greenwashingu?

Nelakovat nic na růžovo, vlastně a zeleno, pokud tomu tak na 100 % není…


Alena Líškay Králíková je absolventkou Univerzity Karlovy, oboru anglický, francouzský jazyk a literatura. Nyní pracuje v developerské společnosti Crestyl jako ESG manažerka. Na nově zřízené pozici je zodpovědná za rozvoj a dohled nad politikami a postupy v oblasti životního prostředí, společenské odpovědnosti, správy a řízení společnosti. Dříve působila v Kooperativě, jako Sustainability and Diversity manager. A také tři roky pracovala jako CSR manažerka v platformě Byznys pro společnost, tu samou pozici mimo jiné zastávala téměř pět let i v ČSOB.

Comments


bottom of page